Nawracające zakażenie układu pokarmowego candida albicans u dziecka z autyzmem

Witam, moj dwuletni synek z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, cierpi na nawracajace zakazenie ukladu pokarmowego candida albicans. To bardzo powazny prioblem. Stosujemy diete bezcukrowa i leczenie nystatyna,ktroe jest skuteczne, niestety po zaprzestaniu leczenia nawroty sa bardzo czeste i szybkie, podaje mu suplementy diety olejek z oregano oraz krople z grejfruta. Co jeszcze mozemy zrobic, moze jest jakis inny preparat dzialajacy miejscowo bardziej skuteczny od nystatymy? Dostaje tez prebiotyki

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Grzybicę układu moczowego przebiegającą z objawami klinicznymi, leczy się za pomocą preparatów przeciwgrzybiczych. W terapii zastosowanie znalazły takie środki farmakologiczne jak flukonazol, czy amfoterycyna B. Grzybica układu moczowego w większości przypadków rokuje pomyślnie, nie pozostawia trwałych następstw i nie wywołuje powikłań. Gorsze rokowanie dotyczy przypadków, w których przyczyną są stany współistniejące, prowadzące do osłabienia odporności organizmu. Wówczas schorzenie może nawracać, ponadto współistnieją inne konsekwencje zaburzonej funkcji obronnej ustroju.