Nawracające zapalenia płuc - co robić?

Mam cztero miesięcznego synka który właśnie przechodzi czwarte zapalenie płuc. Pierwsze miał zaraz po urodzeniu i przez tydzień przyjmował antybiotyk. Drugi raz trafiliśmy do szpitala w drugim miesiącu. Miał wtedy adeno i rota wirusa. Po tygodniu pobytu okazało sie ze ma również zapalenie płuc i przez tydzień brał kolejny antybiotyk. W domu byliśmy piec dni i znowu trafiliśmy do szpitala z trzecim zapaleniem płuc i zapaleniem oskrzeli. Antybiotyk brał dwa tygodnie. po dwóch tygodniach od wypisu znowu ma zapalenie płuc. Tym razem antybiotyk podaje mu w domu. Co powoduje tak często powracające zapalenie płuc, co mam robić by tego uniknąć i go uodpornić. Jakie mogą być skutki tych chorób i brania antybiotyków dodam ze mam sześcioletnią córkę która chodzi do przedszkola i tez często jest przeziębiona. Bardzo proszę o pomoc

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Nawracające zapalenia płuc u dzieci bezwzględnie wskazują na konieczność poszukiwania ich przyczyny. Wśród przyczyn mogą znajdować się zaburzenia odporności, wady wrodzone układu oddechowego czy też schorzenia układu oddechowego takie jak mukowiscydoza.
By zweryfikować przyczynę, konieczne jest wykonanie szeregu specjalistycznych badań. Powinna zatem skonsultować się Pani z lekarzem pediatrą, który zbada dziecko, oceni potencjalną przyczynę i skieruje dziecko na konkretne badania.