Nawracające zapalenie żołądka. Jaką dietę stosować?

Witam, Po zrobieniu niedawno gastroskopii wyszło mi w badaniach zapalenie błony śluzowej żołądka oraz przepuklina rozworu przełykowego.Barterii Helicobacter pylorii nie wykryto. Dodam tylko, że kilka lat temu miałem tę bakterię oraz wrzoda niedaleko odźwiernika, ale teraz są już wyleczone. Martwi mnie natomiast to zapalenie błony śluzowej, biorę na to odpowiednie leki, ale przy każdej gastroskopii wychodzi mi ta dolegliwość. Moje pytanie jest takie - czy oprócz leków może trzeba zmienić w jakiś sposób dietę? Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Do zapalenia błony śluzowej żołądka predysponuje w pewnym sensie współwystępowanie przepukliny rozworu żołądkowo-przełkowego. Ta druga choroba powoduje zaburzenie perystaltyki żołądka, gorsze opróżnianie z kwaśnej treści i dłuższe narażanie błony śluzowej na działanie kwasów żołądkowych. Podstawowym leczeniem jest stosowanie leków zobojętniających kwas żołądkowy i zmniejszającyh jego wydzielanie. Zapewne przyjmuje Pan właśnie te leki, ale w związku z opisywanymi w gastroskopii zmianami należy się zastanowić nad zwiększeniem dawkowania.

Leczenie farmakologiczne nie ma sensu bez stosowania się do zaleceń dietetycznych. Należy ograniczyć do minimum spożywanie substancji drażniących błonę śluzową żołądka tj.: kawa, alkohol!, dym tytoniowy, czekolada, ostre przyprawy. Należy ograniczyć spożywanie tych produktów, po których odczuwa Pan większą zgagę lub dolegliwości bólowe.

Istnieje metoda operacyjnego leczenia przepukliny rozworu przełykowego - tzw. fundoplikacja. Wykonuje się ją laparoskopowo, bez dużych cięć, co za tym idzie pozostają jedynie małe blizny. Warto byłoby się zastanowić nad jej wykonaniem. Proszę skonsultować się z gastroenterologiem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.