Nawrót zmarszczek po czterech miesiącach od wstrzyknięciu botoksu w czoło

Witam 30 października poddałam się zabiegowi wstrzyknięcia botoxu w czoło. Pod koniec grudnia zaczęły występować dziwne skurcze na czole nie zależne ode mnie co powodowało okropne grymasy, które trwały ok. kilku sekund i puszczały. po dwóch tygodniach przeszło. Po czterech miesiącach moje czoło wróciło do pierwotnej wersji czyli wszystkie zmarszczki poziome i pionowe pokazały się od nowa. Podobno botox działa 6 miesięcy?Czy to może być wina źle wykonanego zabiegu bądź preparatu?

Pierwsze zabiegi działają około 3-4 miesiące, kolejne do 6 miesięcy. Jeśli cokolwiek Panią niepokoi powinna się Pani udać na konsultację do lekarza, który wykonał Pani zabieg.

Efekt działania toksyny botulinowej utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy i zależy m.in. od dawki, preparatu, miejsca podania oraz indywidualnych cech pacjenta np. dużej aktywności mięśniowej w danej okolicy. Być może konieczna jest zmiana preparatu lub zastosowanie większej ilości jednostek. Na rynku polskim dopuszczone do obrotu są trzy preparaty toksyny botulinowej typu A: Botox/Vistabel, Azzalure/Dysport, Bocouture. Zapraszam na bezpośrednią konsultację w gabinecie z dokładnym wywiadem, co pozwoli nam na zastosowanie optymalnej terapii indywidualnie dopasowanej do Pani osoby.

Witam

Efekt działania toksyny botulinowej utrzymuje się od 3 do 6 m-cy. Wszystko zależy od miejsca podania, dawki, aktywności mięśniowej oraz od właściwości Pani organizmu. Bywa, że po kolejnych podaniach efekty utrzymują się dłużej.

Mimowolne skurcze mięśni pojawiają się bardzo rzadko po podaniu toksyny. Aczkolwiek moga wystąpić również kilka miesięcy po podaniu. Najczęściej samoistnie ustepują. Jest to uwarunkowane osobniczą reakcją organizmu na toksynę. Należy poinformowac o tym lekarza, przy nastepnej wizycie, przez zabiegiem z toksyna botulinową. Również czas utrzymywania się jest różny w zależności od tego jak szybko odtwarzają się połączenia nerwowo-mięsniowe u pacjenta.