Nawroty objawów refluksowych pomimo stosowanie leczenia?

Witam. Jak już pisałam po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych (po roku) wystąpiły u mnie objawy określone przez lekarza rodzinnego jako refluksowe. Wcześniej podobne dolegliwości były mi obce. Leczenie rozpoczęłam od Pantoprazu 2x1 tabletka i pomogło...na 3 tygodnie. Udałam się ponownie do lekarza i dostałam Emanerę 20 mg 3x1 tabl, po kilku dniach 2x1 tabl i znów poprawiło się na 2 tyg. Przestrzegam zaleceń i diety. Mam już dość :( proszę o odpowiedź czy te nawroty są normalne, co robić?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, takie nawroty mogą wystąpić, należy restrykcyjnie stosować się do stosowania lekarstw oraz przestrzegać diety itp. Wskazane by było także wykonanie gastroskopii. Pozdrawiam.

Lek. Krzysztof Szmyt

Szanowna Pani - odstwienie antykoncepcji nie miało wpływu na rozwój objawów refluksowych. Proponuję udać się do dobrego gastrologa - powinien ustawić całościowo leczenie ( sama Emanera tu nie pomoże, a leczenie powinno trwać 3-4 miesięcy), często bywa tak, że po zakończenia leczenia dochodzi do nawrotu. Wówczas pozostaje zabieg operacyjny.
Pozdrawiam serdecznie, dr n.med.Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg, Kraków