Nawyk ciągłego żucia gum i masturbacja

Jak sobie poradzić z nawykiem ciągłego żucia gum? jak i notorycznej masturbacji?

Oba nawyki są związane z próbą redukowania napięcia fizycznego a co za tym idzie rownież emocjonalnego. Jeżeli mamy trudność z zaakceptowaniem swoich emocji i prawidłowym ich rozumieniem możemy wydobyć w sobie nawyk radzenia sobie w ten właśnie sposób. Problem polega na tym, ze im więcej stosujemy takie taktyki tym bardziej czujemy się winni. Tym samym wzrasta nasze napięcie i koło się zamyka. Radziłabym skorzystać z pomocy psychoterapeuty który pomoże odnaleźć emocjonalne przyczyny takich zachowań oraz nauczy jak inaczej, bardziej konstruktywnie sobie radzić z ogarniającym nas stresem.
Pozdrawiam,
Anna Mochnaczewska