Nawyk obgryzania kostek placów

Od prawie roku obgryzam kostki środkowych palców od zewnętrznej strony. Zrobiły one się teraz takie grube i twarde nadmiarem skóry, niema tam żadnej ropy czy coś, to nie boli ale zaczyna denerwować szczególnie lewej dłoni, co z tym zrobić?

Witam Pana
Pisze Pan o problemie, który prawdopodobnie ma nerwicowy charakter. Warto aby Pan zastanowił się czy przypadkiem w Pana życiu obecnie nie ma np za dużo stresu, napięć, małej ilości odpoczynku. Najlepiej byłoby aby Pan skorzystał z konsultacji u psychoterapeuty, mógłby Pan porozmawiac o sobie, swoim życiu, planach. im Pan będzie czuł się swobodniejszy tym będzie Panu łatwiej i tym samy nie będzie miał Pan potrzeby odgryzania kostek.
pozdrawiam
Anna Suligowska

Szanowny Panie,

może to być tik nerwowy. Jeżeli samodzielnie nie jest w stanie się Pan przed tym powstrzymać, może poprosić Pan o pomoc terapeutę poznawczo-behawioralnego który ustali przyczynę tiku, oraz pomoże poznać Panu inne techniki zmniejszające napięcie a także powodujące zaprzestanie stosowania tego nawyku.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak,www.ctzo.org