Nazywanie siebie w trzeciej osobie przez 3,5-letnie dziecko

Mam synka obecnie ma 3,5 roku czy mam sie martwic bo syn mówi w "trzeciej osobie" NP: on chce pic , albo Adam chce ogląda bajki. Poprawiam go ale znów za jakis czas tak mówi do Siebie ; On, Adam. Do Nas mówi: mamo, tato, ciociu, Pani ,Pan .

Witam,
Jeśli nie zauważyła Pani innych niepokojących symptomów nie powinna Pani sie tym martwić. Dziecko w tym wieku może jeszcze tak mówić, byc moze usłyszała np w bajce taki sposób mówienia i powtarza. Prosze delikatnie korygować sposób mówienia.
Pozdrawiam :)

Witam, proszę poobserwować otoczenie dziecka, byc moze ktoś z bliskich dorosłych moderuje taki sposób mówienia do siebie przez dziecko np. "Teraz Adaś idzie sie ubrać." Jeśli tak to trzeba porozmawiać z ta osoba i poprosić o mówienie w pierwszej osobie "teraz idziesz sie ubrać". Taki sposób mówienia do siebie, jeśli nie ma innych objawów nie powinien Pani niepokoić, ale komunikaty do synka powinny zawsze byc w pierwszej osobie. Pozdrawiam

Należy dziecko skonsultować w poradni psychologiczno-pedagogicznej, nie należy zwlekać z decyzją. Objawy opisywane przez Panią mogą wskazywać na niedojrzałość układu nerwowego, czy zaburzenia autystyczne.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Jest to częste zjawisko rozwojowe u dzieci. Powinno wygasnąć. Państwo muszą do siebie zwracać się poprawnie tak by dziecko słyszało i mogło naśladować. Porwane formę wykorzystywać w zabawie z dzieckiem: lalkami, misiami, kukiełkami, które bedą prowadzić ze sobą rozmowy.
Pozdrawiam AM