Negatywne reakcje dotyczące spożywania alkoholu przez partnera

Witam. Juz od dluzszego czasu zastanawiam sie jak pozbyc sie zlosci na sama mysl o tym ze moj narzeczony mysli o wypiciu piwa na weekend nawet jesli ma to byc nie duzo. Sam fakt ze ma pic alkohol mnie bardzo denerwuje i atmosfera siada. Moj ojciec pil za duzo sie napatrzylam i moze dlatego nie chce zeby moj facet pil. Prosze mi pomoc bo ciezko mi z tym, ciagle sie zastanawiam czy tym razem odmowi kolegom czy dalej ulegnie i sama sie nakrecam czasami nie potrzebnie.

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam Panią
to jes tzw. syndrom DDA.
Gdyby sie Pani wybrala na terapie nalezaloby ustalic pewne zasady jak spozywac alkohol oraz glowna praca w terapii to obnizenie poziomu lęku i złosci.
Ta zlosc wynika z lęku, po prostu nie ma Pani kontroli nad tym i zaczyna sie Pani najpierw bac a potem zloscic.
Zachecam do terapii. Po co Pani stare lęki maja wplywac na zwiazek i obecne zycie?
Pozdrawiam !

Pani emocje związane są ojcem i wspomnieniami z dzieciństwa, a nie z chłopakiem. Zachęcam do przepracowania tych przeniesionych emocji w procesie psychoterapii (indywidualnej, grupowej lub dla osób z rodzin osób uzależnionych i osób współuzależnionych). Pozwoli to Pani skutecznie się od nich uwolnić i realistycznie oceniać zagrożenie związane z alkoholem.

Wydaje mi się, że przydatna będzie dla Pani psychoterapia nakierowana na przepracowanie problemu alkoholizmu ojca. Bez dogłębnego podejścia do tego tematu pani reakcje emocjonalne (np. złość) będą się nadal pojawiać. Pozdrawiam.

Witam,

zachęcam Panią do kontaktu z psychologiem/psychoterapeutą. W trakcie wspólnej pracy, będzie Pani miała szansę odkryć, skąd w Pani taka a nie inna reakcja na picie partnera – czy jest to spowodowane faktem, że nadużywa on alkoholu, czy też jest Pani na to wyczulona z powodu doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego. Odpowie sobie Pani na pytanie, czego chce w życiu, jak wyobraża sobie życie w związku, czy możliwe jest na tym polu pójście na kompromis, czy też kategorycznie żąda Pani abstynencji od partnera. Zachęcam również do szczerej rozmowy z chłopakiem na temat Pani oczekiwań – może okazać się, że Pani chłopak nie będzie miał zamiaru rezygnować z piwa z kolegami i będzie to Pani musiała uszanować lub, jeśli to dla Pani ważne, przemyśleć kwestię rozstania z nim i znalezienia osoby, która ma podobne do Pani podejście do używek.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel