Negatywny test ciążowy a możliwość ciąży

Czy test ciążowy (płytkowy z moczu) wykonany 15 tygodni po stosunku może wyjść nieprawidłowy? Boje się, że mogę być w ciąży. Zrobiła już 3 testy, wszystkie negatywne. Czy mogę być spokojna?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Test ciążowy wykonany w 15 tygodni po stosunku na pewno wyklucza, że jest Pani obecnie w ciąży, o ile w ostatnim czasie nie doszło znów do współżycia. Nie można wykluczyć natomiast, że zaszła Pani w ciążę w wyniku stosunku 15 tygodni temu i doszło do poronienia na bardzo wczesnym etapie, którego Pani nie zauważyła lub pomyliła z krwawieniem miesięcznym. W takim wypadku obecnie test ciążowy również będzie dawał wynik negatywny. Pozdrawiam serdecznie!