Nerwica a antykoncepcja

Witam serdecznie... od pół roku cierpię na nerwicę lękową... raz jest lepiej, raz gorzej... przyjmuję coaxil od półtora miesiąca... lek jest delikatny, aczkolwiek jest jakaś tam poprawa... Brałam kiedyś tabletki antykoncepcyjne i słyszałam, że one mogą pogłębiać nerwicę... dlatego je odstawiłam... Mam pytanie, czy to rzeczywiście prawda? bo chciałabym znowu zacząć je brać (mam 21 lat i nie chcę pozwolić sobie jeszcze na dziecko), a jest to jednak pewna metoda antykoncepcji. A jeżeli to prawda, to czy wszystkie tabletki na to wpływają? Czy są może takie, które jednak nie mają z tym nic wspólnego? Będę wdzięczna za odp., pozdrawiam.

Szanowna Pani,

Zawsze nalezy informować lekarza psychiatrę o wszystkich przyjmowanych dodatkowo lekach, a w szczególności preparatach hormonalnych. Dzieje się tak, gdyż leki te mogą powodować wzajemne interakcje z lekami przeciwdepresyjnymi. Leki przeciwdepresyjne, w szczególności trójpierścieniwe, z zasady obniżają skuteczność przyjmowanych pigułek antykoncepcyjnych, dlatego zazwyczaj zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej, np. prezerwatywy.

Co do Coaxilu, to ten wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo niewielki, jednak nikt nie jest w stanie dać Pani gwarancji, że pigułki będą w 100% chroniły Panią przed ciążą. Myślę, że najlepiej byłoby, gdyby omówiła Pani tą kwestię ze swoim psychiatrą, gdyż znaczenie ma również to, jakiego rodzaju tabletki antykoncepcyjne zamierza Pani przyjmować. Rzeczywiście niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą nasilać drażliwość, nerwowość i nastroje dysforyczne, dlatego zawsze należy pytać lekarza o to, czy można bezpiecznie stosować konkretną kombinację lekową.

Pozdrawiam serdecznie