Nerwica a choroba Hashimoto

Witam! Od paru lat choruję na Hasimoto. Od 28 lat mam stwierdzoną nerwicę i ostatnio przez około 2 lata mam depresję. Dzisiaj odebrałam wyniki między innymi Kortyzolu. Mój wynik to 610,4nmol/l i w tej samej linii jest podana norma rano ; 171-536, a poniżej norma wieczorem 64-327. Bardzo proszę o informację dotyczącą mojego wyniku. Czy jest w normie, czy przekracza normę? Czy jest, to powód, żeby bardzo się denerwować. Podkreślam, że mam b.silną od lat nerwicę. Drugi wynik dotyczy badania A

Dzień dobry,

Nieco podwyższony wynik porannego kortyzolu może być związany z Pani nerwicą i depresją. Jednak należy go interpretować razem z informacjami uzyskanymi z wywiadu chorobowego i wynikami badania fizykalnego. Jeśli ma Pani podejrzenie zespołu Cushinga, należy na początek wykonać test hamowania z 1 mg Dexamethasonu i oznaczyć stężenie kortyzolu po zahamowaniu dexamethasonem. Może Pani również oznaczyć ACTH rano. Jeśli stężenie będzie nieprawidłowe konieczne będzie poszerzenie diagnostyki.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz