Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 0 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nerwica a problemy z oddechem

Witam,nie mogę do końca nabrać powietrza.Przy ziewaniu ten wdech jest głębszy,ale też nie zawsze się udaje odetchnąć pełną piersią.Od 7 r.ż. leczę się na astmę i alergię,mam 23 lata.Leki:Alvesco 160, Asaris 500.Atak astmy wygląda u mnie zupełnie inaczej więc to wykluczam,stan który aktualnie mi towarzyszy utrzymuje się od około miesiąca z przerwami.W tym czasie straciłam bardzo bliską mi osobę,od dawna też nie do końca radzę sobie ze stresem.Podobno to moze być nerwica-może jednak "tylko"astma?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Jeżeli lekarz wykluczy Pani stan jako objaw astmy, proszę kontynuować leczenie. Jeśli natomiast nie da się tego zjawiska przypisać astmie, proszę udać się do psychologa być może jest to reakcja na stres, jakiego Pani doświadczyła w ostatnim czasie. niewykluczone że to zaburzenie nerwicowe.

0

Dzień dobry, Proszę udać się na konsultacje do psychoterapeuty, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia. Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ (np.: Poradnia Leczenia Nerwic, Poradnia Zdrowia Psychicznego) lub prywatnie.

0

Najpierw potrzebna jest diagnoza "somatyczna" - gdy ta nic nie wykazuje na poziomie fizjologicznym, cielesnym, somatycznym - wtedy potrzebna jest diagnoza psychologiczna. Rzeczywiście moze być to objaw nerwicowy, tym bardziej że pisze Pani o trudnościach emocjonalnych i małych umiejętnościach radzenia sobie z nimi. Proszę udać się do lekarza, potem - jak będzie trzeba- do psychologa i podjąć z nim współpracę. Teraz polecam Pani popracować trochę nad umiejętnością rozluźniania swojego ciała i skupiania się na swoim oddechu (i przy okazji praca nad jego zdrowym rytmem) - do tego przyda się np. trening relaksacyjny Jacobsona, który może Pani odnaleźć w Internecie (darmowe nagranie). Powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety