Nerwica a reakcja anafilaktyczna na znieczulenie stomatologiczne

Jestem alergikiem, od zawsze wmawiano mi, że nie mogę mieć znieczulenia stom. Cierpię na nerwicę lękową. Robiłem testy skórne na znieczulenia stom., (wyszły negatywnie) ale lekarz powiedział, że 100% pewności nigdy nie ma i że np. stres może wywołać reakcję anafilaktyczną. Muszę usunąć zęba, lecz przypuszczam, że po podaniu znieczulenia zacznę panikować po podaniu znieczulenia i boję się czy dentysta będzie w stanie odróżnić czy to panika czy wstrząs. Może to głupie pytanie, ale proszę o poradę.

Wstrząs anafilaktyczny zdarza się bardzo rzadko i bez odpowiedniej i szybkiej pomocy kończy się zgonem , omdlenia i chwilowa utrata świadomości pod wpływem stresu związanego z zabiegiem zdarza się całkiem często i w znakomitej większości przypadków dla zdrowych osób jest całkowicie niegroźny i na pewno nie stanowi to powodu do nie podawania znieczulenia a wręcz przeciwnie lekarz powinien dążyć do jak największego zniwelowania poziomu stresu u pacjenta a zatem logiczne jest ,że musi zadbać o komfort bólowy czyli porządnie go znieczulić.
Nie ma powodów ,żeby obawiać się ,że ktoś nie odróżni paniki od wstrząsu , a raczej obawiać się ,że nie odróżni wstrząsu od paniki tzn jeżeli ma się wstrząs a rozpozna się reakcję strsową i nie wdroży leczenia przeciw wstrząsowego.

Proszę Pana obawy to normalna sprawa. Nie słyszałem, aby stres powodował anafilaksję (bo nie jest alergenem), ale na pewno współpraca Pacjenta jest ważna. Myślę, że powinien Pan znaleźć doświadczonego lekarza, który z odpowiednim zabezpieczeniem (np. wkłucie wenflonu do żyły) usunie ząb w znieczuleniu miejscowym.
Adam Ziemlewski

Pierwsze słyszę by stres wywoływał reakcję anafilaktyczną.. Taka reakcja spowodowana jest kontaktem uczulonego na dany alergen czyli konkretną substancję uczulającą.
Próby uczuleniowe robi się po to by wykluczyć alergię na dany środek znieczulający. Skoro próba ujemna ? Moze by się upewnić i nieco uspokoić proszę powtórzyć test ?
Objawy napadu paniki i wstrząsu anafilaktycznego też różnią się od siebie
Poza tym w wyposarzeniu każdego gabinetu usi być tzw. zestaw przeciwwstrząsowy.

Witam. Według mnie skoro testy skórne są ujemne, nie ma zagrożenia. Powinien Pan być pod osłoną leków, by się nie denerwować i mieć od swojego lekarza prowadzącego zaświadczenie, że wolno u Pana zabieg usunięcia zęba wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Trzeba zacząć od tego że wmawiano Panu coś co jest nieprawdą i stąd takie nastawienie. Jeżeli były prawidłowo wykonane testy alergiczne i lekarz prowadzący może wystawić zaświadczenie to nie ma powodów do obaw. Możemy spróbować zabiegu w podtlenku azotu (gaz rozweselający) aby zmniejszyć stres.

Witam.
Wykonał pan testy na środki znieczulenia miejscowego. Były ujemne. Wykonuje się je, by mieć pewność, że nie wystąpi reakcja anafilaktyczna. Może Pan więc mieć podane znieczulenie korzystając ze środków użytych w testach.
Reakcję lękową nożna znieść podając środki farmakologiczne czy podtlenek azotu.
Reakcji stresowej ze wstrząsem anafilaktycznym stomatolog nie pomyli - proszę być spokojnym.

Pozdrawiam,
specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej Tomasz Bigas
http://www.astra-dent.pl/