Nerwica a silny ucisk w gardle

witam ,jak już pisałam od 4 miesięcy choruje na nerwice,nie mogę sobie dać rady ,dzisiaj dokucza mi silny ucisk w gardle i nie radzę sobie z tym 2 dni temu miałam robione ekg i wyszło dobrze ,czy ten ucisk to normalne i nawroty ataków lęku

Witam serdecznie
U każdego pacjenta nerwica lękowa przebiega w odmienny sposób i może się przejawiać przez inne objawy – osoby cierpiące na nerwicę lękową doświadczają wielu zaburzeń psychosomatycznych i reakcji typowych dla lęku uogólnionego. Doświadczają np. ucisków w okolicach gardła, bólów głowy, zaburzeń rytmu i akcji serca, bólów żołądka, zaburzeń układu pokarmowego, odczuwają czasem psychogenne bóle „wędrujące” po całym organizmie, brak apetytu oraz czasem odczuwają wyczerpanie, zmęczenie i osłabienie.
Lęk jest uczuciem, które chroni nas i pomaga przystosować do nowych sytuacji w życiu. Kiedy doświadczamy lęku w niewielkich dawkach ma on pozytywny wpływ na organizm i działa na nas mobilizująco – powoduje, że zaczynamy intensywniej pracować. Kiedy jednak poziom lęku przekracza pewną granicę, staje się on przykry i następuje jego somatyzacja – mamy wrażenie , że różne części ciała zaczynają nas boleć. Warto podjąć psychoterapię , żeby nauczyć się radzić na co dzień z objawami lęku i nie ulegać "somatyzacji".
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska psychoterapeuta