Nerwica czy zaburzenia hormonalne?

Mam 34 lata i od 5 miesięcy leczę się na nerwicę (spamilan). W lutym br. urodziłam dziecko, a na początku grudnia br. zaczeły się następujące objawy: duszność, podwyższone ciśnienie - 170/95, wysoki puls (myślałam, że mam zawał). Choroba nawiedziła mnie z dniem, kiedy po porodzie powróciło miesiączkowanie. Przy pierwszym ataku trafiłam do szpitala, tam wykonano mi badanie ekg, echo serca, rezonas magnetyczny, prześwietlenie kręgosłupa, badania krwi - wszystko było bez odchyleń - stwierdzono nerwcę. Obecnie co miesiąc od tygodnia przed miesiączką do tygodnia po miesiączce mam ataki (podwyższone ciśnienie, duszność, arytmia i wysoki puls), ponadto przez te dni utrzymuje się ból głowy i kłucia w klatce piersiowej. Przez okres ok. 10 dni nie mam żadnych problemów (można powiedzieć, że przez całą owulację jest dobrze). Czy dolegliwości, które odczuwam, mogą być związane zaburzeniami hormonalnymi?
34 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Nie można wykluczyć zaburzeń hormonalnych jako przyczyny wymienionych objawów. Jednak, by się przekonać, konieczne jest wykonanie badań. Bywa, że po ciąży dochodzi do rozchwiania homeostazy hormonalnej.

Pamiętać jednak trzeba, że objawy te mogą również być somatyczną manifestacją rozpoznanych u Pani zaburzeń nerwicowych.
Wskazana jest wizyta u endokrynologa-ginekologa lub endokrynologa, który zbierze dokładny wywiad lekarski, zbada Panią i zdecydyje o dalszym postępowaniu.

Pozdrawiam