Nerwica, depresja czy normalne zachowanie?

Witam! Mam 16 lat, niedługo 17. Żeby się nie rozpisywać po prostu opisze moje niepokojące dolegliwości. Zawsze byłam osobą wrażliwą, z niską samooceną, każde złe słowo skierowane do mnie, najmniejsza kłótnia kończy się łzami w oczach. Często się wszystkim przejmuję, nie mogłabym kogoś obrazić, bo później przez 3 dni o tym myślę.

Denerwuje mnie wiele błahych rzeczy i to bez powodu ( np. to że mój chłopak był u kolegi, gdy ktoś nawet mama wejdzie do mojego pokoju, jak pojawi się jakaś reklama na stronie internetowej) - wtedy mam ochotę powyzywać tego kogoś, wykrzyczeć się, ale się powstrzymuję, bo po co później mam myśleć o tym jak ktoś to odebrał.

Nieraz siedzę ze znajomymi, jest wszystko OK, nagle z nikim nie rozmawiam wszystko wydaje mi się beznadziejne, nudne, bez sensu, mam ochotę się popłakać. Gdy rano wstanę i mam dobry humor, to nawet rozlanie herbaty czy rozsypanie cukru potrafi mi go zepsuć na cały dzień.

W szkole idzie mi nawet dobrze, ale nie ma dnia kiedy bym się nie przejmowała, że dostanę złą ocenę (chociaż wszystkiego się nauczyłam). Nieraz też rano wstaje i sobie myślę "jak zwykle będzie zły dzień". Mam wielu przyjaciół, chociaż im ufam to nigdy nikomu się nie zwierzam, nie ma takiej osoby, której bym wszystko mówiła.

Witam!

Masz bardzo niską samoocenę oraz zaniżone poczucie własnej wartości. Zmiany nastroju mogą być wywołane właśnie przez negatywny obraz siebie. Dodatkowo dochodzą do tego problemy okresu dojrzewania. Natomiast tłumienie emocji (np. kiedy milczysz, gdy ktoś robi Ci przykrość lub coś Cię denerwuje), powoduje, że tym bardziej pogaszasz swoje samopoczucie.

Staraj się mówić o emocjach, np. mamo denerwuje mnie, kiedy wchodzisz do mojego pokoju bez pukania, chce mi się płakać, kiedy Ty mówisz..., czuję się źle, ponieważ, itp. Takie komunikaty pokazują otoczeniu, co czujesz, a Tobie pozwalają wyrazić w zdrowy sposób emocje.

Nad samooceną i relacjami z innymi ludzmi możesz popracować na treningach i warsztatach, np. komunikacji interpersonalnej, umiejętności społecznych czy radzenia sobie ze stresem.

Pozdrawiam