Nerwica, depresja, czy schizofrenia - co mi dolega?

Witam, Od jakichś 4 tyg. z przerwami mam lęki, dziwne natrętne myśli, które wywołują jeszcze większe lęki, świadomość irracjonalności, tendencje hipochondryczne, uczucie osłabienia, często przyspieszone tętno, lęk przed chorobą psychiczną, lęk przed utratą kontroli nad sobą, zmniejszone objawy wegetatywne (w porównaniu do ostatnich), problemy z zaśnięciem.

Witam!

Opisane przez Panią dolegliwości mogą wskazywać na rozwój zaburzeń lękowych. Warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem psychiatrą, który będzie mógł zdiagnozować problem. Lekarz może także zalecić stosowanie leków zmniejszających lęk.
W przypadku zaburzeń lękowych podstawową formą pomocy jest psychoterapia. Zachęcam Panią do rozpoczęcia psychoterapii, gdyż pozwoli ona odnaleźć źródło problemu i pracować nad rozwiązaniem wewnętrznych trudności. Podczas terapii będzie się Pani uczyła, jak radzić sobie w stresujących sytuacjach i jak zmniejszać narastający lęk. Może Pani także w ramach wspomagania swojego powrotu do równowagi psychicznej, zacząć uczestniczyć w treningach relaksacyjnych lub uprawiać jogę czy tai chi. Metody te pozwalają zmniejszać somatyczne objawy lęku, a tym samym wpływać na samopoczucie.
Skorzystanie z pomocy specjalistycznej może pozwolić na poprawę samopoczucia oraz wyeliminowanie lub znaczne zmniejszenie dolegliwości.

Pozdrawiam