Nerwica i ataki płaczu podczas kłótni z ojcem

Mam 20 lat. Jestem bardzo nerwowa, impulsywna. Często gdy coś idzie nie po mojej myśli się zaczynam denerwować, podnoszę głos, macham rękoma, kłócę się z ojcem. Mój ojciec ma taki sam charakter. Oboje jesteśmy uparci,nerwowi, szybciej powiemy niż pomyślimy. Często się kłócimy co kończy się napadem płaczu u mnie. Ja już nie daję rady. Normalnie jest wszystko okej. Jestem spokojna, ale jak ojciec coś mi powie to rośnie we mnie gniew. Mam stara się nas godzić, no ale ile można? Melisa? Ziółka?
20 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Być może odziedziczyła Pani temperament po tacie i jest Pani choleryczką tak jak on. I Panią, i Pani ojca charakteryzuje nerwowość, upór, impulsywność, szybka irytacja, trudności w pohamowaniu negatywnego afektu, co skutkuje Państwa częstymi konfliktami. Niewykluczone też, że nauczyła się Pani od ojca takiego zachowania. Ojciec jako osoba znacząca w Pani życiu swoim zachowaniem wpłynął na Pani sposób komunikacji i radzenia sobie z emocjami. Patrząc na ojca, zaczęła Pani powielać po nim pewne wzorce zachowań. Myślę, że warto byłoby zastanowić się nad sposobem komunikacji z ojcem. Jak z nim Pani rozmawia? Jak on się do Pani zwraca? Czy tak samo jak z ojcem rozmawia Pani z innymi osobami?Czego Pani brakuje w tej rozmowie? Czy rzeczywiście jest to rozmowa, czy zwykła awantura, krzyki, pretensje i oskarżenia? Dlaczego Pani płacze po każdej wymianie zdań z ojcem? Dlaczego słowa ojca sprawiają, że rodzi się w Pani niepohamowany gniew? Mama jako mediator między Panią a ojcem to nie jest najlepsza strategia radzenia sobie z problemem. Warto byłoby popracować nad zdrową komunikacją, nad stosowaniem komunikatów typu „Ja” itp. Może pomogłaby w tym Pani psychoterapia albo trening interpersonalny pod okiem dobrego psychologa? Zachęcam też do przeczytania artykułów: Porozumienie bez przemocy i Mówienie „nie”.
Pozdrawiam!

Dzień Dobry Pani,

Z mojej strony zachęcam Panią do kontrolnej konsultacji u lekarza pierwszego kontaktu, który podejmie odpowiednie kroki diagnostyczne, kierując Panią do odpowiednich specjalistów, celem rozwiania Pani obaw.

Nie wiem, jak u Pani z suplementacją: magnezem, wit. B6, wit. D3, wit. B12?
Jeśli są niedobory w/w również mogą być objawy opisane przez Panią.

Życzę Pani tylko zadowalającego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com