Nerwica i krwawienie dziąseł z powodu nawykowego pocierania językiem

Mam nerwicę i przez 3 tyg odruchowo pocierałam językiem dziąsła z przodu głównie 4-5 po obu stronach. Stały się zaczerwienione i zaczęły krwawić ale nie przy szczotkowaniu tylko przy posiłkach lub połykaniu śliny, od dwóch dni na nitce czuję w miejscu tych dziaseł nieprzyjemny zapach. Dodam że przez miesiąc jestem za granicą i nie będę miała dostępu do stomatologa. Mam przy sobie elugel, protefix i zielony elmex pasta płyn. Co powinnam zrobić w tej sytuacji? Proszę o pomoc

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

Elugel jak najbardziej zlagodzi objawy jednak jesli opisana sytuacja jest przyczyna to niestety trzeba zlikwidowac przyczyne moze byc tez tak ze to zbieg okolicznosci - prosze po powrocie skontaktowac sie z periodontologiem on wykona diagnostyke rtg i dokladnie zbada okreslajac czy przypadkiem nie istnieje inny powod krwawienia oraz zaproponuje postepowanie
Pozdrawiam
Lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Jeśli chodzi o objawy ze strony dziąseł konieczna jest wizyta u periodontologa, który przeprowadzi diagnostykę i wdroży odpowiednie leczenie. Dobrze by było, gdyby udała się Pani również na konsultację do psychologa, gdyż nieleczona nerwica może doprowadzić do poważnych zaburzeń.
Do czasu wizyty Elugel powinien złagodzić dolegliwości. Jednak dodatkowo dobrze płukać jamę ustną płynem antyseptycznym ( np. Eludril ) lub naparem ziołowym ( np. szałwia ).