Nerwica i zespół jelita drażliwego

Witam. Chcialabym poradzic sie jakiegoś lekarza specjalisty. Zmagam sie juz dlugi okres czasu z nerwica ,objawiala sie roznorako nie będę wymieniac wszystkich objawów,do tego także zespól jelita drażliwego.. Psychiatra u którego lecze sie nic konkretnego nie powiedział tylko przepisal sulpiryd 50 mg i powiedział,ze objawy związane z jelitami powinien troszke uregulować.. Moim,zdaniem tak nie podchodzi sie do pacjenta,nie w taki sposób...

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba jelit objawiająca się bólami brzucha (o zmiennym nasileniu i lokalizacji, bóle często zmniejszają się lub ustępują po wypróżnieniu), z biegunkami lub zaparciami albo z naprzemiennym występowaniem biegunki i zaparć. Często towarzyszą temu wzdęcia, nudności, bóle mięśni i stawów oraz objawy lęku i depresji. Zmiany te nie są wywołane nieprawidłowościami organicznymi ani biochemicznymi. W procesie diagnostycznym istotna może być konsultacja gastrologiczna, między innymi w celu wykluczenia innych nieprawidłowości. W leczeniu oprócz edukacji pacjenta stosuje się korekty dietetyczne, probiotyki, leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe i przeciwzaparciowe oraz wybrane leki przeciwdepresyjne. Istotne znaczenie ma też (zwłaszcza w przypadku współwystępowania objawów nerwicowych) psychoterapia. U wielu pacjentów zespół jelita wrażliwego jest elementem szerszych problemów emocjonalnych i psychologicznych, zatem w tych przypadkach szczególne znaczenie może mieć właśnie odpowiednie leczenie psychiatryczne, psychoterapia oraz techniki relaksacyjne. Podsumowując - uzyskanie poprawy w omawianym problemie jest możliwe, ale wymaga bardziej zaawansowanej diagnostyki i terapii.