Nerwica jelita grubego

mam pytanie odnośnie diety . mam częste bóle brzucha po lewej stronie najbardziej . na podstawie badań krwi i wywiadu stwierodzono nerwice jelita grubego . objawy głównie występujące to mocne zaparcia , kał jest zbity i twardy co utrudnia wypróżnianie. stosowałem już środki na przeczyszczenie ale pomagają na jakiś czas . często wsuwając po prostu palec w odbyt np. podczas kąpieli czuje znajdujcy się kał a nie mogę się wypróżnić . czy są jakieś leki bądz jakies zioła którymi można się wspomóc ?

Renata GrzechociĹska

Witam!
Należy spożywać posiłki regularnie bez pośpiechu. W przypadku zaparć należy zwiększyć ilość przyjmowanego w diecie błonnika do 20-30g/d, duża ilość tego składnika znajduje się w otrębach pszennych, suszonych owocach, jabłkach, gruszkach, śliwkach oraz warzywach. Unikać produktów zawierających dużą liczbę węglowodanów łatwo ulegających fermentacji znajdujących się w słodyczach, czy mleku krowim.
Zwiększyć ilość przyjmowanych płynów - wody do 1,5-2 litrów dziennie.
Pozdrawiam