Nerwica - kiedy to się skończy?

Chodziłam na terapię grupową. Jak się nie mylę, była to dynamiczno-poznawcza czy coś takiego. Dziś byłam na wizycie u innego lekarz. Powiedziałam, jak się czuję, a on powiedział, że jeśli chcę, to przepisze mi receptę, żeby znowu brać leki. Ja nie chcę już ich brać, ale też nie wiem, co mam dalej robić. Moja nerwica zaczęła się rok temu po użądleniu szerszenia. Objawy minęły po zażywaniu leków, ale w tę sobotę miałam atak paniki i znowu jest strach, że to wraca. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani!

Jeżeli nadal pojawiają się ataki paniki (czy nawet jeden atak), oznacza to, że terapia albo nie została przeprowadzona do końca, albo nie rozwiązała problemu.

Terapia grupowa (prawdopodobnie poznawczo-behawioralna) jest skuteczną metodą pracy z nerwicą, ale może być niewystarczająca, zwłaszcza, że napisała Pani o niej w czasie przeszłym - czyli trwała stosunkowo krótko. Proponowałabym Pani podjęcie terapii indywidualnej (np. w nurcie poznawczo-behawioralnym lub właśnie psychodynamicznym), i jeżeli to mogłoby Pani pomóc, skorzystanie z farmakoterapii zaproponowanej przez lekarza psychiatrę.

Jeżeli natomiast leki jedynie wyciszają, czy nawet zagłuszają lęk, ale może sobie Pani bez nich poradzić, proszę skonsultowac to raz jeszcze z lekarzem. Mogłaby Pani mieć przy sobie lek, który będzie Pani brała w razie potrzeby, kiedy poczuje Pani, że może się pojawić atak paniki lub w sytuacji, gdy taki lęk Panią najdzie. Farmakoterapia ma w tym przypadku jedynie działanie wspomagające. Leki nie wyleczą źródła problemu, dlatego gorąco namawiam do podjęcia psychoterapii - polecam jednak zmianę psychoterapeuty, formy terapii oraz jej nurtu.

Ponieważ jest już Pani po terapii grupowej lęk nie powinien wrócić w tak silnym natężeniu, jaki był przed podjęciem leczenia. Natomiast fakt, że się pojawił, na pewno wymaga konsultacji z psychoterapeutą i przepracowania tego, co doprowadziło do ataku paniki.

Życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia,
serdecznie pozdrawiam.