Nerwica lękowa?

Od dłuższego czasu, zawsze przed wyjściem do szkoły, widzę u siebie pewne nienormalne reakcje. Zawsze kiedy mam wyjść z domu, to czuję wielki niepokój i ucisk w klatce piersiowej. Boję się ludzi i najchętniej w ogóle nie wychodziłabym z domu. Często mam myśli, że życie nie ma najmniejszego sensu i mam ochotę się zabić. Jestem też bardzo nerwowa. Na lekcjach tak strasznie się denerwuję, że zbiera mi się na płacz i mam ochotę uciec na drugi koniec świata. Czy to może być nerwica lękowa? A może fobia społeczna? Pozdrawiam i mam nadzieję, że dostanę odpowiedź.

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Twoje objawy wskazują przede wszystkim na fobię szkolną. Bez wątpienia ich podłożem są zaburzenia lękowo-depresyjne, dlatego zachęcam Ciebie do konsultacji z lekarzem psychiatrą i psychologiem. Do Poradni Zdrowia Psychicznego powinnaś udać się z rodzicem lub opiekunem. Istotne jest przede wszystkim znalezienie przyczyny, która spowodowała wystąpienie takich stanów emocjonalnych.

Bardzo ważne jest dla Ciebie znalezienie psychologa, z którym nawiążesz dobry kontakt. Jest to podstawą skutecznej psychoterapii, dzięki której pokonasz lęk przed szkołą i silne napięcie, które towarzyszy Ci każdego dnia.

Do czasu wizyty w poradni spróbuj stosować metody relaksacyjne. Pomocne może okazać się narysowanie lub namalowanie swoich uczuć. Postaraj się pogodzić z tym co odczuwasz i "odstawić to na bok". Niech Twoje zdenerwowanie, niepokój, ucisk w klatce piersiowej będą, ale obok. Powiedz sobie "pomyślę o tym później" i w miarę możliwości nie koncentruj się na tym. Pogódź się z tym, że czujesz niepokój. Jest to stan przejściowy. Odstaw go więc na bok, mówiąc "pomyślę o tym jak będę u psychologa".

Nie poddawaj się więc i nie wahaj poprosić o pomoc specjalistę.

Serdecznie pozdrawiam i trzymam za Ciebie kciuki!