Nerwica lękowa a brak skuteczności leczenia

Dzien dobry.leczę się na nerwice lekową,zadne leki mi nie pomagają,choc duzo juz ich było(z grupy SSRI,BENZODIAZEPIN),moje pytanie to takie co moze mi pomóc,bo juz niewieżę w to ze pomoze mi jaki kolwiek lek.czy to oznacza że jestem lekooporna na leczenie?Co jeszcze powinnam zrobic aby samopoczucie się poprawiło?psychoterapia też niepomaga.Choroba nie jest silna ale jednak nie mam zadnej poprawy.Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam . Magda.

Witam,

W sytuacji nerwicy lękowej najlepiej działa kombinacja leków i psychoterapii. Z mojego doświadczenia pacjenci często zaczynają psychoterapię jednocześnie biorąc leki, a potem stopniowo, kiedy czują się już pewnie leki są odstawiane. Psychoterapię kończą nie biorąc już leków.
Nie wiem jak długo uczęszczała Pani na terapię i na jaki rodzaj - najbardziej skuteczna w tym przypadku jest psychoterapia poznawczo - behawioralna. Co do długości to różnie bywa. Standardowo mówi się, że jest psychoterapia krótkoterminowa - z moich doświadczeń mogę powiedzieć że każda osoba jest inna. Często pacjenci cierpiący na nerwicę potrzebują więcej czasu aby sobie poradzić z problemem. W terapii są również częste momenty zwątpienia - co może osłabiać w danym momencie myślenie o skuteczności. Dzieje się tak, gdyż naszym zadaniem nie jest wyeliminowanie lęku (czego często pragną pacjenci) lecz nauczenie się z nim żyć. Być może jest tak, że Pani właśnie jest w takim punkcie zwątpienia. Radziłabym powiedzieć o tym terapeucie jeżeli zdecyduje się Pani na spotkanie.
Trzymam za Panią kciuki. Z opisu wynika, że jest Pani młodą kobietą i warto byłoby aby Pani mogła się cieszyć życiem i podejmować satysfakcjonujące wyzwania (nawet jak budzą w nas ogromny lęk).

Pozdrawiam,

Anna Mochnaczewska

W przypadku zaburzeń nerwicowych podstawową formą leczenia jest zaangażowana i intensywna praca nad sobą w psychoterapii, a wspierająco farmakoterapia. Czas trwania leczenia jest różny- zależnie od zaawansowania trudności i mechanizmów obronnych, jednak trzeba się liczyć z okresem od kilku miesięcy do kilku lat. Zachęcam zatem do wytrwałości i aktywności w leczeniu.

odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Witam,
Proszę Pani, myślę że zamiast leków i chodzenia do lekarzy dobrze byłoby spróbować: ćwiczeń aerobowych, hatha jogi, zdrowego odżywiania, dużo ruchu na powietrzu i zmiany myślenia - sądzę, że warto zrezygnować z leków, które nic Pani nie dają. Proponuję znaleźć interesujące hobby, może taniec, może bieganie, pływanie, w każdym razie dużo ruchu a mniej chemii.
Pozdrawiam, Alicja Maria Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl/