Nerwica lękowa a przyjmowanie leków

Dziękuję za odpowiedz na poprzednie pytanie. Chciałabym zapytać jeszcze o parę rzeczy. Bardzo boję się przyjmowania leków . Czy jest to konieczne przy nerwicy lękowej ? Boję sie również wyjazdów (np a wakacje) . Czy jeżeli zaczne terapie w najbliższym czasie jest nadzieja ze w przyszłym roku pojadę na wakacje tak jak moi rówieśnicy, bez stresu i napadów lęku ? Czy jest takie prawdopodobieństwo ,że po lekach dostane ataku padaczki albo umrę ?

Dzień dobry, widzę że ma Pani sporo uprzedzeń do przyjmowania leków. Warto jednak założyć, że leki przepisywane są przez specjalistów i są w sposób świadomy i z zgodnie z wiedzą i intencją dopasowywane do pacjentów. Warto podjąć również psychoterapię, która w dłuższej może podnieść jakość życia i pozwolić na wakacje bez stresów. Jest do dłuższa drogą ale zdecydowanie dająca dużo korzyści.

Dzień dobry, przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza powoduje minimalne ryzyko powikłań. Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie psychoterapii - jest to proces długotrwały. Czy wystarczy rok - trudno odpowiedzieć na to pytanie, zależy to od specyfiki pani nerwicy, pani osobowości, podejścia terapeutycznego które będzie najlepsze. Zachęcam panią po prostu udać się na spotkania konsultacyjne z psychologiem - terapeutą i tam uzyska pani niezbędne informację. Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Przy bardzo dolegliwych objawach, silnym lęku i uporczywym napięciu psychicznym zazwyczaj jest najlepszą decyzję leczenie farmakologiczne. Leki są bezpieczne, pozostaje Pani pod stałą opieką lekarza psychiatry i ewentualne skutki uboczne nie będą większe niż ulga i poprawa, pozytywne skutki przyjmowania leków.

Połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii zazwyczaj daje zauważalną poprawę. Bez osobistego kontaktu, na podstawie skąpych informacji, nie jest jednak możliwe ocenić, kiedy i jakie będą to zmiany akurat u Pani.

Zachęcam do pozytywnego nastawienia, optymizmu i rozpoczęcia leczenia.

Pozdrawiam!

Jeżeli podejmie Pani terapię i będzie w niej systematycznie uczestniczyć (i wykonywać również ewentualne zadania domowe zalecone przez terapeutę) to zapewne ze spokojem i wybierze się Pani na wakacje i będzie się na nich dobrze bawić.
Co do konieczności przyjmowania leków przy nerwicy lękowej - to zależy od poziomu trudności. Czasami stan pacjenta jest na tyle rozstrojony, że najpierw niezbędne jest jego ustabilizowanie, aby dopiero potem móc oddziaływać psychologicznie. Ale jeśli stan nie jest bardzo cięzki - wtedy psychoterapia jest wystarczająca. Pozdrawiam.