Nerwica lękowa a tachykardie zatokowe - jak to leczeć?

Witam serdecznie! Jestem dwudziestodwuletnim mężczyzną z niemałym problemem. Mianowice od roku miewam problemu z napadami lęku. Pierwszy taki atak wystąpił nawet wcześniej koło 3-4 lat temu. W moim życiu miały miejsce ciężkie i bardzo trudne chwile dla mnie, często powodujące łzy, brak chęci do życia. Jednak wszystko udało się "poukładać" należycie. Wydawałoby się, iż to koniec kłopotów, ale nic bardziej mylnego. Pierwszy poważny atak nastąpił w kolejce, bodajże za świeżym chlebem, nagle poczułem falę gorąca, serce skakało jak zwariowane, uciekłem. Dodam, że odkąd pamiętam miałem mocne rumieńce na twarzy, takie czerwone wypieki, bardzo się wstydziłem. Od roku latam po różnych lekarzach, była już morfologia x4, kał, mocz, rtg klatki piersiowej, kilkakrotne ekg, usg jamy brzusznej i ostatnio holter, którego wyniki właśnie odebrałem. Diagnoza: Tachykardie zatokowe, przyjmuję M*** 50mg. Stany lekowe nabierają na sile, nie wychodzę już prawie z domu, nawet tutaj odczuwam lęki, owszem jak się uprę to potrafię chodzić w bliskiej okolicy do późnych godzin nocnych, ale przekraczając "niewidzialną barierę" nagle czuję się nerwowy, słaby, serce wali, płytki oddech i całą resztę. Ostatnimi czasy zdarzyło mi się nie spać całą noc, na drugi dzień myślałem, że już po mnie, moje policzka były tak gorące, czerwone, serce biło jak oszalałem, zwolniło dopiero po pół tabletki M***, miałem nawet mdłości (pierwszy raz ). Sam już nie wiem czy jestem chory na coś poważnego, a nerwice sobie tylko wmawiam, czy też to właśnie nerwica płata mi takie figle. Dodam, że podczas wstawania z krzesełka odczuwam szybkie bicie serca, przy pochylaniu się uderzenia gorąca do głowy. Tych uderzeń do głowy boję się najbardziej, że dostanę wylewu bądź zawału. Proszę o radę, jakie badania jeszcze wykonać, na jaką terapię się zapisać ? Czy te uderzenia krwi do głowy są groźne i czego przyczyną mogą być? Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam załogę abcZdrowie.pl Zdrówka wszystkim!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Niewykluczone, że cierpi Pan zarówno na problemy z sercem (zdiagnozowane i obecnie leczone), jak i na  zaburzenia lękowe. Lęk powstaje w psychice, a jego źródła mogą być różnorakie. Przeszłe trudne doświadczenia oraz odczuwane dolegliwości sercowe mogą go wzmacniać i powodować nagłe ataki, które Pana paraliżują i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Warto, żeby nadal był Pan pod kontrolą kardiologa i stosował się do jego zaleceń. Oprócz wizyt u kardiologa, polecam wizytę u lekarza psychiatry. Psychiatra będzie mógł zdiagnozować Pana psychiczne problemy i w miarę potrzeby zalecić odpowiednie leczenie. Wraz z leczeniem psychiatrycznym warto rozpocząć psychoterapię. Polecam tę w nurcie poznawczo-behawioralnym, która pozwala wpłynąć na zmianę zaburzonych schematów myślenia i zachowania. Daje także możliwość rozwiązania wewnętrznych konfliktów i problemów, które mogą leżeć u podstaw napadów lęku. Warto także sięgnąć (w ramach uzupełnienia psychoterapii oraz ewentualnej farmakoterapii) do metod relaksacyjnych. Dzięki tym metodom będzie mógł Pan sam pracować nad sprawnym powrotem do równowagi psychicznej. Proszę pamiętać, że psychika odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu dolegliwości somatycznych. Problemy psychiczne mogą nasilać objawy chorobowe i prowadzić do pogłębiania się dolegliwości. Dlatego tak ważne jest całościowe zajęcie się problemem i działanie nie tylko na objawy, ale także szukanie możliwych przyczyn dolegliwości. Stąd też zachęcam do korzystania zarówno z pomocy lekarskiej, jak i psychologicznej. Skorzystanie z kilku uzupełniających się metod może pozwolić Panu sprawnie powrócić do równowagi. O psychoterapii, jak i metodach relaksacyjnych oraz innych możliwościach uzupełnienia leczenia nasilonego lęku może Pan przeczytać w tekstach:
   http://portal.abczdrowie.pl/relaksacja-a-nerwica
http://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-lek-napadowy
http://portal.abczdrowie.pl/techniki-relaksacyjne-w-leczeniu-nerwic
http://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-indywidualna-w-nerwicy
http://portal.abczdrowie.pl/ktory-nurt-psychoterapii-wybrac
http://portal.abczdrowie.pl/telefony-zaufania-dla-chorych-na-nerwice
http://portal.abczdrowie.pl/metoda-malych-krokow-w-leczeniu-nerwicy

Pozdrawiam