Nerwica lękowa a z złe samopoczucie podczas rzucania palenia

Witam, cierpię na nerwice lękową. Przyjmuję Nexpram 10 mg, rano i doraźnie Afobam. Ponadto jestem palaczem.. Ostatnio postanowiłem rzucić nałóg. Po 12 godzinach nie palenia czuję się okropnie... zmęczony, zmieszany, nerwowy, odrealniony, wszystko mnie złości i flustruje... Czy rzucenie palenia ma jakiś wpływ na moją nerwicę? Czy te objawy "odstawienia papierosów" są normalne? ile to jeszcze potrwa? proszę o pomoc...

witam
Podczas palenia papierosów większą część czystej substancji zawartej w suszu ulega degradacji (spaleniu). Tak więc ilość czystej nikotyny jaka dostaje się do organizmu nie jest duża, ale objawy odstawienia nikotyny u osób palących papierosy są odczuwalne fizycznie i psychicznie.
W zależności od czasu palenia oraz ilości wypalanych papierosów, objawy związane z nikotyną oraz samym paleniem mogą trwać maksymalnie do dwóch tygodni co i tak jest bardzo długim czasem w odniesieniu do wiedzy na temat stopnia i mocy uzależnienia fizycznego.Objawy rzucenia palenia papierosów to :
Rozdrażnienie i chwiejność emocjonalna,
Duszący kaszel, bóle w klatce piersiowej, Ból głowy i zatok, złe samopoczucie,
Rozwolnienie, problemy perystaltyczne i trawienne.
Opisane objawy związane są z fizycznym oczyszczaniem organizmu i normowaniem się funkcji narządów i układów w naszym ciele. Kaszel, bóle głowy i ogólne dolegliwości towarzyszą powrotowi organizmu do równowagi biologicznej. W najkrótszym okresie od rzucenia palenia, osoby podatne są na infekcje oraz dolegliwości związane z górnymi drogami oddechowymi, co związane jest z wyjałowieniem i osłabieniem przez palenia naturalnej bariery ochronnej (odporności biologicznej) organizmu. Trzeba czasu i czynników wspomagających poprzez ruch i zmianę diety. Aby dać sobie radę z dolegliwościami fizycznymi, które nie trwają najczęściej długo (lub czasem są naprawdę znikome) nie potrzeba dużo czasu – należy zadbać o komfort psychiczny i odpowiednie nastawienie.
W odróżnieniu od opisanych powyżej objawów odstawienia fizycznych, dużo dotkliwsze zdarzają się objawy pojawiające się w psychice osób, które zdecydowały się na odstawienie palenia. Jest to nerwowość, zaburzenia snu, a nawet nerwica i silne stany lękowe. Najczęściej są to dysfunkcje związane ze stanem psychicznym osoby rzucającej palenie, lub połączenie słabego nastawienia z predyspozycjami lub dysfunkcjami na tle nerwowym i psychicznym. Dlatego osoby rzucające palenie powinny być przekonane o słuszności swojego postępowania, aby nie być podatnym na często samodzielnie prowokowane stany, które utrudniają rozstanie się z nałogiem. Niektóre z osób wymagają pomocy specjalisty – czasem lekarza, który skontroluje stan zdrowia a czasami terapeuty uzależnień czy psychologa.
Pozdrawiam
Anna Ręklewska -psychoterapeuta

Tak mogą pojawić się takie objawy po przestaniu palenia ale najważniejsze aby w tym trudnym czasie skorzystał Pan z wsparcie przyjaciół lub specjalisty. Pozdrawiam. Trzymam kciuki aby się Panu udało!

Takie właśnie objawy mogą pojawić się przy odstawianiu używek, również papierosów. Ich nasilenie i czas trwania to bardzo indywidualna sprawa, zależna od wielu czynników (m.in. motywacja do zaprzestania palenia, okres trwania nałogu, czynniki osobowościowe, ew. czynniki zewnętrzne, w tym wsparcie innych osób). Pozdrawiam,
Justyna Owczarek- Skoneczna

Witam
Większość osób, które rzucają palenie odczuwa takie objawy są one skutkiem odstawienia nikotyny. Czas trwania takiego dyskomfortu jest różny u różnych osób. Rzucanie palenia może mieć pośredni wpływ na zaburzenia lękowe poprzez wzmożone napięcie nerwowe, zmniejszoną odporność na stres. Sugerowałabym żeby zgłosił się Pan do psychologa- pomoże Panu przetrwać trudny okres jak i wyzwolić się z zaburzeń lękowych.
Pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak