Nerwica lękowa a zaburzenia psychiczne

Mam pytanie, czy nerwica lekowa to ciezka choroba? Czy moze przejsc w inna chorobe psychiczna jesli u mnie w rodzinie nikt nie chorowal na zaburzenia psychiczne? Czy jest to wyleczalna choroba? Czy moze sie rozwinac schizofrenia przez nerwice? Ciezko znalesc odpowiedz na te pytania. Czy nerwice lekowa mozna porownac do bipolar? Bardzo prosze o odpowiedzec :) bo mozliwe ze mam nerwice lekowa i przerazaj mnie te choroby.

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Tak zwana nerwica należy do zaburzeń psychicznych a nie chorób psychicznych do których zalicza się choroby z obszaru psychoz w tym schizofrenie oraz depresje i zaburzenia nastroju.
Zaburzenia nerwicowe można leczyć lekami, które mają zmniejszać ich objawy lub psychoterapią, której zadaniem jest dotrzeć do przyczyn - lęku i poradzić sobie z nim.
Pisze pani o bipolar rozumiem że chodzi o zaburzenia dwubiegunowe, które wchodzą w obszar zaburzeń nastroju. Więc nie jest to to samo.
Beata Szymik

Witam,
Jeśli podejrzewa Pani,u siebie, nerwicę lękową, to zachęcam do skontaktowania się ze specjalistą. Nie trzeba od razu , nerwicę lękową, nazywać zaburzeniami psychicznymi.
Ja, nerwicę lękową nie nazywam chorobą, zaliczam ją do problemow psychologicznych, a problemy są po to, aby je rozwiązywać.
Pozdrawiam
Dorota Kotarska

Witaj,
nie wiem,czy Twoje pytanie ma rozstrzygnąć o podjęciu leczenia nerwicy,czy też,jeżeli odpowiedż będzie brzmiała:to nie jest chięzka choroba-nie będziesz się martwił/a?
Otóż najprościej można odpowiedzieć tak:nerwica powstaje,gdy istnieje sytuacja konfliktu między dwiema ważnymi sferami życia i wybór jednej opcji jest teoretycznie niemożliwy,bo można stracić szansę na coś r ównie ważnego dla człowieka.Mówi się wtedy o "błędnym kole".
Tak więc,może to być wystarczająca odpowiedż,w której zrozumiesz,że sytuacja tego rodzaju bardzo ciązy na psychice,zdrowiu itp.I co ważne w tym wszystkim:gdy bierze się leki zamiast rozwiązać problem-objaw nie zniknie,conajwyżej zmieni rodzaj lub miejsce dolegliwości.
Taki jest mechanizm choroby./w coś "trzeciego"trzeba uciec,żeby móc funkcjonować/.
W psychoterapii postępowanie ukierunkowane jest na szukanie realnego rozwiązania konfliktu-podłoża nerwicy.Gdy poszerzasz więc dotychczasowe pole widzenia ,poznajesz problem z innych perspektyw dzięki pomocy fachowca ,wówczas to coś przestaje cię przerastać,jest w zasięgu Twoich możliwości.
Tak kończy się w/w zaburzenie zamiast produkowanie kolejnych ucieczek ,w kolejne choroby.

Nerwica lękowa to potoczna nazwa, obecnie używa się określenia zaburzenia lękowe i jak sama nazwa wskazuje- jest to zaburzenie, nie choroba (wspomniana przez Panią schizofrenia jest chorobą psychiczną, a więc to oddzielna kategoria). Podstawową metodą leczenia w przypadku zab. lękowych jest psychoterapia, farmakoterapia powinna być stosowana (jeśli w ogóle) ostrożnie i tylko w uzasadnionych przypadkach.
Pozdrawiam,
Justyna Owczarek- Skoneczna

ciezko znalezc odpowiedzi, poniewaz na tak zadane pytania moga byc one wieloznaczne i nalezaloby poruszyc wiele watkow...
najlepiej zglosic sie do psychoterapeuty i porozmawiac z nim o swoich obawach i jak sobie z nimi radzic.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza