Nerwica lękowa i agorafobia oraz bóle głowy i bóle w klatce piersiowej

Witam! Nazywam się Magda. Kieruje do was pytanie w sprawie mojego partnera. od ponad półtora roku cierpi na nerwicę lękową i agorafobię. Boi się wyjść do knajpy, teatru w obawie przed atakami. Objawia się to tak, że ma bóle w klatce piersiowej, bóle głowy i trudności z oddychaniem. Obecnie chodzi co miesiąc na wizyty do psychologa, bierze tabletki na uspokojenie. Próbował metod relaksacyjnych, lecz niestety nie przyniosły efektów. jak mu pomóc? Czy dlugo może potrwać leczenie?

Witam Pani Magdo. Proces leczenia takich zaburzeń wymaga zwykle cotygodniowych spotkań z psychoterapeutą. Osoba, która ma uprawnienia do prowadzenia psychoterapii to najczęściej psycholog lub psychiatra z ukończonym szkoleniem z zakresu psychoterapii (lub w trakcie), rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Psychologiczne. Każdy psychoterapeuta powinien superwizować swoją pracę. Warto wiedzieć czy osoba, do której się chodzimy spełnia takie warunki. Metody relaksacyjne mogą pomagać i warto je opanowywać ale mogą nie być wystarczające do wyleczenia.
Nie bardzo wiem co ma Pani na myśli pisząc o tabletkach uspokajających. Jeżeli są to doraźne leki uspokajające takie jak Afobam czy Xanax (pochodne benzodiazepin), to przy dłuższym stosowaniu istnieje ryzyko uzależnienia. W uzasadnionych przypadkach lekarze psychiatrzy decydują się na leczenie lekami przeciwdepresyjnymi, które mają działanie przeciwlękowe i nie powodują uzależnienia. Na ich efekty trzeba jednak czasem poczekać kilka tygodni.
Także żeby leczenie zaburzeń lękowych miało największe szanse na powodzenie, potrzebna jest psychoterapia i ewentualnie leczenie farmakologiczne, najlepiej u lekarza psychiatry. Optymalną sytuacją jest jeżeli lekarz i terapeuta współpracują ze sobą. Czas trwania leczenia to dość indywidualna kwestia, mogą to być 3 miesiące a może być potrzebny co najmniej rok. Czas trwania terapii ustala się na początku, w tzw. kontrakcie terapeutycznym. Pozdrawiam serdecznie, MB

Witam,

trudno odpowiedzieć na Pani pytanie, jak długo potrwa leczenie. To zależy od splotu różnych czynników, m. in. zaangażowania partnera w leczenie, jego typu osobowości, relacji terapeutycznej, sposobu prowadzenia leczenia, itp. Pisze Pani, że partner korzysta z pomocy psychologicznej oraz farmakoterapii. To są metody, które mogę polecić w celu eliminowania napadów paniki. Bardzo pomocna jest psychoterapia. nie wiem, czy partner z niej korzysta (jest różnica między konsultacjami psychologicznymi a psychoterapią). w przypadku psychoterapii wizyty zwykle odbywają się raz w tygodniu,

pozdrawiam
Anna Gromińska

Witaj,
Najwazniejszy jest w tej chwili kontakt ze specjalistą.Może Twój chłopak powinien mieć częstsze wizyty u psychoterapeuty i mógłby porozmawiać o tym z osoba,która prowadzi leczenie.Skieruje go wówczas albo lekarz prowadzący,albo trzeba będzie zadbać o środki finansowe i podjąć terapię odpłatnie.Co do diagnozy,jest to prawdopodobnie nerwica ale agorafobia raczej nie,gdyż miejsca takie jak teatr i knajpa są zazwyczaj pełne innych ludzi,zatem inne podłoże jest tych lęków.Bądż więc wyrozumiała i spróbujcie wychodzić w miejsca,gdzie on czuje się lepiej.Jest to możliwe,czy w ogóle wszystkie Twoje propozycje są odrzucane?Czy wreszcie on sam ma jakieś pomysły i co Ty na to?Czasami lecząca jest zwyczajna zgoda na pomysł drugiej osoby.
Pozdrawiam serdecznie