Nerwica lękowa i depresyjna a karmienie piersią

Czy mogę karmić piersią mając nerwicę lękową i depresyjną? Czy hormony stresu mogą przenikać do mleka matki? Czy lepiej karmić naturalnie (przy dużym poziomie stresu - nie jestem w stanie się uspokoić) czy przerwać i zacząć karmić dziecko sztucznie? Cierpię na nerwicę od kilku lat, z uwagi na to, że karmię nie biorę żadnych środków farmakologicznych, w obecnej sytuacji nie mam możliwości korzytania z psychoterapii ponieważ sama opiekuję się dzieckiem.

Witam,
na pewno stres przeżywany przez matkę jest odbierany też przez dziecko,niekoniecznie tylko z pokarmem,więc wg mnie zacznij od wizyty w poradni laktacyjnej a równocześnie staraj się być wśród ludzi,może poszukaj grupy innych samotnych matek,bo chodzi o to,byście się wzajemnie wspierały.

Dziecko odbiera emocje matki będąc z nią w kontakcie, w bliskiej relacji, jaka się tworzy w pierwszych miesiącach. Karmienie butelką nie jest w stanie uchronić dziecka przed Pani stresem. Dlatego warto zadbać o siebie, żeby w ten sposób móc zadbać jeszcze lepiej o dziecko. Zachęcam do sprawdzenia, jakie formy pomocy są dostępne dla Pani w Pani miejscu zamieszkania. Być może grupa wsparcia, na którą mogłaby Pani przyjść z dzieckiem? Warto zastanowić się też, czy jednak nie mogłaby Pani korzystać z psychoterapii , pomimo zajmowania się dzieckiem .