Nerwica lękowa i obawa przed tętniakiem

Witam, mam 16 lat. Od czerwca mam zdiagnozowaną nerwicę lękową. Czasem jest to kołatanie serca, czasem tak, jakby przez sekundę mi się nie odbijało serce, a potem wali troszkę, ból głowy, szum w uszach i w głowie, dyskomfort, lęki, nudności, ale bardzo rzadko, uczucie jakby ciśnienia wysokiego w głowie. Byłem u psychiatry i od miesiąca biorę lek na bazie serotoniny Sertagen i 2 razy dziennie magnez. Lepiej się czuję, uprawiam sport, nawet 2 tyg. temu byłem u neurologa i stwierdził, że bóle są spowodowane stresem i nerwicą, ale boję się, że mogę mieć tętniaka. Nikt w mojej rodzinie nie miał tego, ale jaką mam pewność, że ja tego nie mam, a lekarz nie chce mi dać takiego badania. Jak mam się wyzbyć tego? Proszę o pomoc. Zawsze jak myślę, że mam tętniaka, to np. boli mnie bardziej. Mam taki jakby szum w głowie i uszach i ból raz po lewej stronie, raz po prawej, raz cała głowa, raz z przodu - ból rodzaju uciskania lub czasem pulsowania. Proszę o poradę. Jak często dotyka tętniak i czy ja mogę to mieć?

Witam!

Twoje objawy sugerują zaburzenia lękowe (nerwicę). Są one dość typowe i nie ma powodu do niepokoju. Zlecone leki są odpowiednie, ale należy wiedzieć, że ich działanie będzie pełne po 3-4 tygodniach od rozpoczęcia stosowania. Dlatego teraz powinien Pan odczuć ulgę i uspokoić swoje nerwy. Co do podejrzenia tętniaka to z punktu widzenia medycznego jest ono nie uzasadnione i nikt raczej nie da skierowania na tomografię głowy. Należy wiedzieć, że takie badanie wiąże się ze sporą dawką promieniowania i nie można go wykonywać bez konkretnego powodu i uzasadnienia. Proponuję pozostać pod kontrolą lekarza psychiatry prowadzącego i spojrzeć spokojnie na siebie. Jesteś zdrowym mężczyzną, który w dodatku nie ma obciążenia rodzinnego co do tętniaków. Tętniaki nie są częstym schorzeniem, a w wieku młodzieńczym są niemal nie spotykane. Dodatkowo warto wiedzieć, że tętniaki najczęściej nie dają objawów, a Twoje są typowe dla nerwicy. Nie ma powodów do obaw! Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz nie bez przyczyny nie daje skierowanie na badanie tomograficzne. Prawdopodobnie nie widzi wskazania do jego przeprowadzenia i nie chce narażać Cię na niepotrzebne, szkodliwe promieniowanie. Obawy o tętnika mogą mieć podłoże lękowe, zwłaszcza że cierpisz na nerwicę lękową. Bardzo dobrze, że przyjmujesz leki i jesteś pod kontrolą lekarską. W zaburzeniach lękowych oprócz farmakoterapii stosuje się również psychoterapię. Myślę, że w Twoim przypadku warto skonsultować się ze specjalistą i opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach. Dzięki temu będzie można znaleźć ich przyczynę a nie tylko działać na objaw. Ponieważ jesteś niepełnoletni, na taką wizytę musisz udać się z rodzicem lub opiekunem.

Pozdrawiam serdecznie.