Nerwica lękowa i stany apatyczne

Witam Mam 35 lat i od roku zmagam się z nerwica lekowa . Od 7 miesięcy nie biore zadnych tabletek. Terapia poznawczo-behawioralna zadziała na mnie swietnie , stosuje się do metod i one mi pomagają , ale ostatnio jest jakos inaczej . Czasami bez powodu mam bardzo silna apatie , która trwa kilka godzin, i potem jest normalnie . Sek w tym ze naczytałam się o CHAD i strasznie się tej choroby boje . Moje pytanie czy to kolejna gierka mojej nerwicy czy faktycznie jest cos nie tak ? Pozdrawiam

Dzień dobry!

Nerwica potrafi "udawać" każdą chorobę, stąd jest możliwe, że niepokojące Panią sygnały są związane właśnie z tym mechanizmem. Nie jest jednak możliwe postawienie żadnej diagnozy bez osobistego kontaktu. Zachęcam do rozmowy na ten temat z prowadzącym terapeutą.
Być może, oprócz skutecznych metod i technik radzenia sobie z objawami, warto też wprowadzić do terapii element wglądu w możliwe przyczyny, źródła swoich trudności? Skorzystać z elementów nie tylko poznawczo-behawioralnych, ale też np. systemowych czy psychodynamicznych?

Pozdrawiam!

Bardzo silna, trwająca kilka godzin apatia to raczej nie CHAD, a efekt działania negatywnych automatycznych myśli. W Pani przypadku świetnym uzupełnieniem terapii poznawczo-behawioralnej byłaby terapia schematu, która pozwoli jeszcze skuteczniej uwolnić się od objawów nerwicy i jej przyczyn.

Zachęcam też do lektury książki napisanej w tym nurcie - "Program zmiany sposobu życia":
http://www.ceneo.pl/17672746

Jeśli swobodnie posługuje się Pani językiem angielskim, to niedawno wyszła też świetna książka "Breaking negative thinking patterns":
http://eu.wiley.com/WileyCDA/WileyTitle/productCd-1118877713.html

Pozdrawiam!