Nerwica lękowa i strach przed schizofrenią

Witam cierpie na nerwice lekowa ale mam watpliwosci co do tego boje sie ze to moze byc schizofrenia bo przypomnialo mi sie ze kiedys mialem wrazenie ze jak wchodze do supermarketu czy do sklepu to ochroniaz moze mnie uznac za złodzieja czy to mozlwe ze to mogla byc schizofrnia a i jeszcze mam paniczny lek przed chorobami psychicznymi ale jak bylem u psychiatry on stwiedził ze to nerwica ale nie powiedziałem mu o tym bo poprostu nie pamietałem ze takie zzdazenia miały miejsce

Witam, myślę że każdy z nas miewa czasem różne wrażenia, odczucia, zdarza nam się coś mylnie interpretować i w żadnym wypadku nie musi to od razu oznaczać choroby tak poważnej jaką jest schizofrenia. Jeśli jednak masz takie obawy i męczą Cię stany lękowe, to zachęcam Cię do jak najszybszego poszukania pomocy psychologicznej bo sama farmakologia w tym wypadku często nie wystarcza. Nerwica "siedzi" przede wszystkim "w głowie" i odpowiednia terapia może być tutaj bardzo pomocna. Natomiast jeśli chodzi o Twoje obawy o schizofrenię w kontekście tego wydarzenia z supermarketem to jeszcze raz chcę Cię uspokoić- nie sądzę że Twój lekarz zmieniłby diagnozę tylko i wyłącznie ze względu na te sytuacje. Pozdrawiam serdecznie, Monika :)

Objawy, które Pan opisuje raczej nie są charakterystyczne dla schizofrenii, lecz właśnie dla nerwicy. W przypadku schizofrenii mamy do czynienia z całym spectrum objawów tj.np. zaburzenia procesu myślenia (np. urojenia), halucynacje, upośledzenie emocji (np. niemożliwość przeżywania), dziwaczne zachowanie, zobojętnienie. Schizofrenia jest złożoną jednostką chorobową i nie może "występować" chwilowo.Pozdrawiam