Nerwica lękowa i trzydniowe stosowanie leków Paroxinor i Zomiren a spożywanie alkoholu

Witam! Mam 19 lat i mimo tak młodego wieku niestety cierpię na nerwicę lękową byłam u psychiatry który  przepisał mi paroxinor 20mg i doraźnie Zomiren, biorę już go tydzień dzisiaj odstawiłam, ponieważ w piątek wieczorem mam imprezę i nie obejdzie się napewno bez alkoholu chce się zapytać czy po 3 dobach mogę wypić maksymalnie 3 piwa? a w poniedziałek znowu zacznę brac lek? czy nic się nie stanie? Bardzo mi zależy na tej imprezie gdyż są urodziny mamy a bez alkoholu mam panikę i nie dam rady byc na imprezie. Bardzo proszę o w miare szybka odpowiedz  czekam na odpowiedź.Z góry serdecznie dziekuje Klaudia

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Nie jestem psychiatrą, więc nie mogę wziąć odpowiedzialności za tę odpowiedź. Nie wydaje się, żeby miało to poważne skutki. Bardziej mnie niepokoi, że potrzebuje Pani alkoholu, żeby się bezpiecznie poczuć. Gorsza w skutkach niż alkohol może być sama nieregularność w braniu leku, Jeśli już się Pani decyduje na farmakoterapię to musi być ona ciągła, żeby przyniosła skutek.

Magdalena Mroczek

Paroxinor czyli paroksetyna to lek z grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Jest to lek nowej generacji, selektywny i bezpieczny. Wskazany jest w leczeniu depresji, fobii, w tym fobii społecznej, zaburzeń lękowych i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Lek wywiera pierwsze efekty po 2-3 tygodniach na pełne działanie trzeba poczekać często powyżej miesiąca. Oznacza to, że Pan nie odczuwa jeszcze działania tego leku. Leku nie należy łączyć z alkoholem. Lek należy przyjmować regularnie, nie należy odstawiać go bez wiedzy lekarza i nie powinno robić sobie dni "przerwy".

Z kolei Zomiren to lek z grupy benzodiazepin, który stosowany jest w zaburzeniach lękowych z napadami lęku, w leku panicznym, w zaburzeniach lękowych ze współistniejącą depresją oraz w stanach niepokoju i napięcia nerwowego. Lek ten może mieć potencjał uzależniający i może rozwijać się na niego tolerancja. Leku nie powinno się przyjmować przewlekle, a raczej doraźnie. Nie należy łączyć go z alkoholem.

Ogólnie odradzam w Pana przypadku picie alkoholu i robienie sobie przerwy w przyjmowaniu paroksetyny. Paroksetyna nie zaczęła w Pana przypadku jeszcze działać, dlatego nie odczuwa Pan jeszcze pozytywnych skutków terapii. Należy jednak dalej kontynuować jej przyjmowanie. Nie powinno się przerywać leczenia na kilka dni. Poziom leku we krwi musi być odpowiednio wysoki, aby lek musiał zacząć działać i robiąc dni przerwy w terapii sprawia Pan, że lek nie osiąga wymaganego poziomu we krwi. Poza tym nawet jeśli odstawi Pan lek na 1 lub 2 dni jego poziom we krwi cały czas się utrzymuje, co sprawia, że picie alkoholu nadal jest niebezpieczne.