Nerwica lękowa i zaburzenia zachowania u 24-latka

Witam mam taki problem lekarz stwierdził u mnie depresje lękową a mój problem polega na tym że jak idę ulicą i idą za mną ludzie to zaraz stanę i poczekam aż sobie pójdą i dopiero ja idę i w sklepach,galeriach,w autobusie jest tak samo mam umowę telefoniczną z nowym telefonem to za 2 tygodnie kupuję nowy nie mogę wytrzymać i muszę kupić nowy ale ja tego nie chcę mam 2 umowy kredytowe i parę abonamentów nie radze sobie sam ze sobą nie chce czegoś zrobić ale i tak to zrobię proszę o pomoc Bartek

Panie Bartku,
Pisze Pan, że nie może się powstrzymać od zakupów (parę abonamentów). W psychologii takie zachowanie nazywa się kompulsywnym, czyli przymusowym. Sam Pan pisze, że ,,nie chce czegoś zrobić ale i tak robię". Pytanie czy kupowanie telefonów, to jedyne zachowania przymusowe. Dość poważnym dla Pana problemem jest obsesja na ulicy. Kiedy już ktoś idzie za Panem to musi Pan się zatrzymać i przepuścić tego kogoś . Opis wskazuje na zaburzenia lękowe, w kierunku nerwicy natręctw. Ale bez szczegółowego wywiadu trudno postawić zdecydowaną diagnozę.
Zachęcałabym do skorzystania z psychoterapii. Zaburzenia lękowe, a takie u Pana występują dają się skutecznie leczyć.