Nerwica lękowa przy bezsenności i lękach

Pytanie wysyłam w dwóch częściach. Cz.1: Witam, 8lat temu pojawiły się: lęki i bezzsenność. Diagnoza: nerwica lękowa. Lekarz przepisał mi cital. Lek pomógł poza tym, że próbowałam już kilka razy odstawić ten lek i nie udaje mi się to. Niedawno próbowałam odstawić go po raz trzeci czy czwarty w ciągu tych 8 lat(od pół roku biorę już 10mg, wcześniej 20mg) i czułam się dobrze tzn. nie miałam lęków ale pojawiły sie tak jak kiedyś duże problemy ze spaniem i zaczęłam znów brać 10mg.

W przypadku nerwicy lękowej głównym sposobem działania powinna być psychoterapia, ewentualnie psychoterapia w połączeniu z farmakoterapią. Leki działają na objawy, psychoterapia pozwala na głębsze przeanalizowanie trudności i pozbycie się ich u źródła. Dlatego też polecam podjąć takie spotkania ze specjalistą, na razie nie odstawiając leków - dopiero kiedy psychoterapia zacznie przynosić rezultaty, będzie Pani łatwiej odstawić leki (oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem, gdyż nie można samodzielnie rezygnować z przyjmowania medykamentów). Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i umówić się na konsultacje, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Psychoterapia jest podstawową metodą leczenia w przypadku nerwicy.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: Poradnia Leczenia Nerwicy, prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.