Nerwica lękowa z napadami paniki i stosowanie leków

Witam.Mam nerwicę lękową z napadami paniki.Dostałam lek Afobam awaryjnie na przerwanie paniki.Bardzo boję się takich leków,moja dawka to 0,25.Bardzo proszę doświadczonego lekarza o opinię czy lek przerwie mój napad paniki,czy tak mała dawka będzie skuteczna,?wiem że ten lek uzależnia,więc nie zamierzam brać go codziennie tylko w razie "awarii" czy jest bezpieczny?

Oprócz leków proszę koniecznie skorzystać z psychoterapii. Leki pomagają poradzić sobie z objawami choroby, jednak nie wpływają na jej emocjonalne przyczyny. Dlatego trzeba działać głębiej- a w tym pomaga psychoterapia.

Witam. Lek, który został Pani zalecony to jeden z najsilniej uzależniających leków z grupy benzodiazepin, więc może być stosowany jedynie doraźnie. Informacje takie posiadam od lekarza toksykologa. Przede wszystkim wszelkie leki, które Pani stosuje powinny być przepisane przez specjalistę lekarza psychiatrę. Wówczas przy ich stosowaniu należy przestrzegać wszelkich podanych wskazówek.
Druga sprawa dotyczy tego, że podstawową metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia. Czasami jest ona uzupełniana farmakoterapią, jeżeli lęki są bardzo uciążliwe i nasilone. Być może tak właśnie jest w Pani przypadku. Leki wyciszają objawy, natomiast psychoterapia, zwłaszcza głęboka np. psychodynamiczna pozwala sięgać do przyczyn. Małgorzata Danielewicz

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i podjąć psychoterapię, która jest podstawową metodą leczenia w przypadku zaburzeń lękowych.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: Poradnia Leczenia Nerwic lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.