Zapytaj lekarza

1 , 0 1 3 , 0 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nerwica lękowo-depresyjna u 25-latki

Witam,kilka tyg temu miałam pierwszą wizytę u psychiatry ,choruję na nerwicę lękowo-depresyjną.Chciałabym dowiedzieć się jak rozpoznaje się typ osobowości?Czy wykonuje się testy czy psychiatra stwierdza typ na podstawie rozmowy?Pozdrawiam.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty?

Witam Panią,

Psychiatrzy rzadko podejmują się diagnozy zaburzeń osobowości w trakcie pierwszego kontaktu ambulatoryjnego. Istnieją wszakże wytyczne diagnostyczne odnośnie zaburzeń osobowości w klasyfikacji zaburzeń psychiczncyh i zaburzeń zachowania ICD-10, któa jest używana przez psychiatrów w Polsce. W przypadku rozpoznania zaburzeń lękowych (kiedyś nazywanych nerwicą lękową), podstawową metodą terapii jest psychoterapią indywidualna lub grupowa. Czasem rozważając dalsze wskazania terapeutyczne psychiatrzy zlecają ocenę psychologiczną . W diagnozie psychologicznej wykorzystuje sie cały szereg testów psychologicznych, które pomagają ocenić zarówno wymiary osobowości jak i funkcjonowanie poznawcze oraz stosowane przez pacjenta mechanizmy obronne. Ocena psychologiczna pomaga dopasować dalsze metody terapeutyczne do problemó konkretnej osoby.

Pozdrawiam!

Specjalistka w dziedzinie psychiatrii, seksuolog oraz psychoterapeuta. Posiada uprawnienia Fellow of the European Board of Sexual Medicine nadane przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej ESSM. Związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
umów wizytę 0

Witam, jeśli ma Pani rozpoznaną nerwicę lękowo-depresyjną, to jest to zaburzenie, a nie typ osobowości. Zaburzenia nerwicowe mogą tworzyć się na pewnych cechach osobowościowych, ale nie jest to jednoznaczne. Jeśli chodzi o stawianie rozpoznania, to psychiatra może postawić diagnozę samodzielnie. W tym celu zbiera dane w wywiadzie. Aby można było rozpoznać odpowiednią jednostkę zaburzenia, obserwowane u pacjenta objawy muszą wyczerpywać te, które są wyróżnione w Miedzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń Psychicznych (ICD-10). Aby postawić diagnozę lekarz może posiłkować się testami wykonanymi przez psychologa, jednak w przypadku zaburzeń lękowych (nerwicowych) nie jest to zwykle potrzebne. Jeśli chciałaby Pani dowiedzieć się więcej o zaburzeniach nerwicowych zachęcam do przeczytania artykułu na naszym blogu http://poznacsiebie.pl Pozdrawiam Agnieszka Nowogrodzka

umów wizytę 0

Witam, Warto rozpocząć równocześnie psychoterapię, króra pozwoli przyjrzeć się trudnościom. Na pytanie odnośnie typu osobowości odpowiedziała wyczerpująco koleżanka. Pozdrawiam,

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety