Nerwica lękowo-depresyjna z derealizacją

Witam mam pytanie mam 22 lata,jestem mezyczyzna, jak byłem młody byłem nieśmiały,wstydliwy,i ciagle stres,niska samoocena,nie spotykałem sie z dziewczynami,bałem wychodzić z domu,i mialem obsesje na moim wygladzie,zaczołem spozywac alkohol i leczyl wszystkie moje stany tak przez 4 lata,aktualnie nie pije,i mam diagnoze nerwica lekowo-depresyjna z derealizacja? I mam pytanie czy dobra jest diagnoza od młodości ze taki byłem i do tego to doprowadziło? Czy to bardziej objawy depresji?

Witam, na podstawie powyższego opisu trudno jest oceniać Pana diagnozę. Proszę swoje wątpliwości skierować do prowadzącego lekarza albo udać się na konsultację do psychologa klinicznego, w osobistej rozmowie ze specjalistą wyjaśni Pan sobie wszystko co dotyczy Pana stanu psychicznego. Pozdrawiam

Witam Pana,
dziękuję za to pytanie. Pana zachowanie z opisu wskazuje na objawy charakterystyczne dla zaburzenia lękowego (np. fobii społecznej). Dla diagnozy depresji niezbędne jest występowanie u chorego obniżonego nastroju codziennie przez większą część dnia, stwierdzane zarówno subiektywnie, jak i przez otoczenie przez co najmniej 2 tygodnie. Dodatkowo w depresji dominuje apatia, przygnębienie, utrata zainteresowań, a w zaburzeniach nerwicowych głównym problemem są stany lękowe. W depresji odczuwamy smutek i obojętność, a w przypadku zaburzeń nerwicowych wciąż się o coś martwimy i boimy nieadekwatnie do zaistniałej sytuacji. Proszę jednak pamiętać, że diagnozę może wystawić jedynie psychiatra w bezpośrednim kontakcie z pacjentem, więc jeśli ma Pan wątpliwości to warto ponownie się skonsultować ze swoim lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie!