Nerwica, natłok myśli i derealizacja

Witam! Bliska mi osoba od kilku miesięcy cierpi na nerwicę spowodowaną prawdopodobnie fobią, lękami dotyczącymi śmierci. Towarzyszy jej depresja oraz derealizacja. Osoba ta zamknęła się bardzo w sobie, unika wszelkich kontaktów i stała się oziębła. Na samą myśl o pójściu do psychologa reaguje negatywnie, uważa, że sama jest w stanie sobie z tym poradzić, ale jak widać jest coraz gorzej. Ma natłok negatywnych myśli i martwi się zarówno o siebie jak i o osoby otaczające ją. Jak pomóc takiej osobie

Aby w ogóle postawić tak poważne diagnozy (nerwica, fobia, depresja i derealizacja) potrzebny jest specjalista. Diagnozowanie się samodzielne czy za pomocą "doktora Google" to kiepski pomysł. Rzetelną diagnozę zaburzeń może postawić wyłącznie specjalista: lekarz psychiatra, psycholog kliniczny itp. podczas osobistego spotkania z pacjentem. Dopiero po diagnozie (a bywa to długi proces) można zasugerować jakąś metodę postępowania: psychoterapia, farmakoterapia czy np. ich połączenie.

Witam serdecznie.
Z tego co Pani opisuje bliska osoba ma duże kłopoty w funkcjonowaniu. Często jest tak, że mamy nadzieję, że sami poradzimy sobie z problemem, jakoś go rozwiążemy. Niestety nie da się przymusić kogoś, aby poszedł do lekarza czy psychologa. Rozumiem Pani bezradność wobec sytuacji, że z kimś bliskim dzieje się coś niepokojącego, a nie chce dać sobie pomóc. Ważne jest, aby próbować i nie poddawać się. Dalsza izolacja od świata zewnętrznego pogłębi tylko problemy także proszę starać się towarzyszyć tej osobie i aktywizować ją (niech nie siedzi sama w domu z własnymi lękami). Warto również rozwiać o przyczynach tego stanu, czego się obawia, co ją martwi. Jeśli nie będzie to przynosiło żadnego efektu, a pogorszenie stanu psychicznego będzie pogłębiało się możliwe, że będzie konieczna wizyta u lekarza psychiatry, który włączy ewentualnie farmakoterapię lub zaleci psychoterapię.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.