Nerwica natręctw i natrętne myśli

Cierpię na nerwicę natręctw od lat. Ostatnio obejrzałam mój ulubiony serial i zauważyłam, że nie mogę przestać o nim myśleć. Kiedy staram się tego nie robić, przychodzi ogromny lęk.. Nie mogę się od tego uwolnić i na niczym skupić. Pomaga mi tylko ponowne oglądanie tego serialu od początku. Nic mnie nie cieszy, czuję się tak źle… ciągle płaczę. Te natrętne myśli mnie wykańczają. Czemu mi to nie mija, a jest coraz gorzej? Najchętniej bym tylko spała i spała… Nie daję już rady…

Dzień dobry,
proszę udać się do psychoterapeuty i/lub psychiatry. Nerwica natręctw (nie wiem czy formalnie została pani zdiagnozowana w tym kierunku?) i inne zaburzenia lękowe same nie mijają. Jest to związane z mechanizmami błędnych kół, które się tworzą i które powodują, że zaburzenie się utrzymuje. Polecam szczególnie psychoterapię poznawczo-behawioralną, która jest bardzo skuteczna w pracy z zaburzeniami lękowymi (nerwicowymi).

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki
www.poznacsiebie.pl

Dzień dobry, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne na tym polegają. Czuje Pani przymus robienia czegoś - mogą to być bardzo różne rzeczy - nie tylko związane z myciem rąk i czystością. Tematyka natręctw jest bardzo rozmaita, mechanizm zazwyczaj ten sam lub podobny. Musi Pani coś zrobić, jak Pani tego nie zrobi, to czuje Pani lęk. Jest to takie trochę "odczynianie", "zaklinanie rzeczywistości". Dobrze Pani wie, że jest to w sumie irracjonalne, ale ulega Pani temu. Najlepsza w przypadku nerwicy natręctw jest podobno terapia poznawczo-behawioralna. Konfrontuje się Pani małymi kroczkami z bodźcami lękowymi i modyfikuje swoje przekonanie. Mówiąc krótko - oswaja Pani powolutku źródła swojego niepokoju i przekształca swój sposób myślenia na bardziej zdrowy i korzystny.