Nerwica natręctw u koleżanki

Jak pomóc koleżance, która cierpi na nerwicę natręctw? bardzo szybko się denerwuje, wrecz jedno słowo może doprowadzić do furii, czasem się o nią boję i nie wiem jak jej pomóc. Trwa to już jakiś czas.

najlepsza pomoca dla kolezanki jest BYCIE DOBRA, ZYCZLIWA KOLEZANKA+delikatna propozycja poszukania pomocy u specyjalisty.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Myślę, że nie jest Pani w stanie skutecznie i w pełni pomóc koleżance. Pani diagnoza też może mijać się z prawdą. Jeśli widzi Pani, że koleżanka może mieć problemy natury psychicznej możecie razem znaleźć jakiegoś zaufanego psychoterapeutę i umówić koleżankę na spotkanie. Taki specjalista powinien pomóc w uporaniu się z problemem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Agata Dusza

Witam Panią,
Jeżeli chce Pani pomóc chorej koleżance to proszę zmotywować ją do podjęcia leczenia - najskuteczniejsze jest w tym wypadku łączenia farmakoterapii z psychoterapią, pomóc znaleźć dobrego specjalistę, podsunąć ciekawą literaturę na temat nerwicy natręctw i jej leczenia,
np. książkę A.Terruwe,W.Baars "Integracja psychiczna, o nerwicach i ich leczeniu" czy Poradnik dla pacjentów cierpiących na zespół natręctw Pana M. Żerdzińskiego
czy wreszcie Całując klamki T.Spencer Hesser

Warto też podsuwać jej przykłady kogoś kto skutecznie korzystał z pomocy profesjonalistów i spokojnie stawiać jej granice kiedy jej reakcje są przesadzone i w jakimś stopniu dotykają Pani- kiedy np. furia jest reakcją na Pani zachowanie sugeruję powiedzieć " porozmawiamy kiedy się uspokoisz" " w taki sposób nie będziemy rozmawiać - wrócimy do sprawy jutro" W ten sposób będzie Pani modelować umiejętność kontrolowania swojego zachowania a ona ma podstawowe znaczenie w leczeniu nerwicy natręctw.
Koleżanka ma szczęście, że jej znajoma tak się o nią troszczy jak Pani. Życzę aby wasza przyjaźń trwała jak najdłużej.
Edyta Kołodziej Szmid