Nerwice natręctw u 20-letniej osoby

Witam.Mam 20 lat.Nerwice naatręctw(nadmierne mycie rąk,rytuały,wsytsko ma swoje miejsce,strasnie sie boje,ze cos sie stanie moim wlosom , boje sie dotykac kwiatow-że moga byc jakies trujace , srodkow zracych,detergentow,klamek,wszystko musi byc na swoim miejscu,zaczynam miec fobie spoleczna nie chce wychodzic z mieszkania ,szukac pracy,do szkoly boje chodzic boje sie isc do pracy,ze ktos kaze mi dotykac rzeczy,ktorych sie boje..te lęki mnie wykanczaja,nie mam wsparcia i zrozumienia.CO MAM ROBIC?

Dzień dobry, faktycznie objawy, o których Pani mówi mogą wskazywać na nerwicę natręctw (zaburzenie obsesyjno kompulsyjne). Jednak, żeby to stwierdzić z całą pewnością i postawić pełną diagnozę potrzebne by było spotkanie z psychoterapeutą o wykształceniu psychologicznym.
Odnoszę wrażenie z Pani opisu, że objawy bardzo ograniczają Pani życie, bo zajmują czas, zmuszają też do nadmiernej czujności i unikania wielu rzeczy. Nie może też Pani realizować swoich planów życiowych. Z powodu objawów Pani cierpi, a dodatkowo odczuwa Pani brak wsparcia i zrozumienia w otoczeniu. Proszę jednak nie poddawać się smutkowi i zniechęceniu. Pani problem jest możliwy do rowiżania, choć nie ukrywam, że będzie to wymagało od Pani pracy.
Jedną ze skutecznych form pomocy w leczeniu zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (nerwicy natręctw) jak również fobii społecznej jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Jeśli nie ma Pani możliwości skorzystać z psychoterapii odpłatnej, to proszę poszukać Poradni Zdrowia Psychicznego w najbliższej okolicy i tam sprawdzić jakie są możliwości psychoterapii.
Może też Pani sięgnąć książkę "Lęk i Fobia, Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi" Edmund J. Bourne, która może okazać się pomocna w zrozumieniu objawów. Są tam też praktyczne wskazówki, odnośnie tego, co można zrobić, żeby sobie pomóc.
Zapraszam też do mojego gabinetu na pierwszą bezpłatną konsultację.

Pozdrawiam

Po pierwsze - i najważniejsze - proszę podjąć terapię psychologiczną. Nie ma sensu się męczyć w momencie, gdy można skutecznie sobie pomóc. W wypadku zaburzeń lękowych (kompulsji, fobii itp) najlepsze efekty przynosi terapia poznawczo-behawioralna, do której podjęcia serdecznie namawiam. Po drugie - mając świadomość, że trudności się pogłębiają, może je Pani zwalczać. Małymi krokami. Nie chce Pani wyjść z domu - proszę to zrobić tylko na 5 minut. Potem na 10 minut. Itd. Powoli, małymi krokami może Pani samodzielnie poszerzać swoją strefę komfortu. Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Terapia poznawczo-behawioralna mogłaby okazać się bardzo pomocna. Proszę poszukać odpowiedniego specjalisty w swojej okolicy, ewentualnie skorzystać z tej terapii przez internet.

Pozdrawiam,
Dominika Farley
http://www.tpbkrakow.com/

Dzień dobry,
życie z opisanymi objawami musi być cieżkie. Proszę na ten moment skupić się na własnym zdrowiu. To w tej chwili najważniejsze. Przyjdzie czas na plany, studia i pracę.
Zalecam kontakt z psychiatrą, gdyż koniecznie jest wdrożenie leków - są skuteczne w zwalczaniu objawów fobii. Istnieją leki, które działają doraźnie obniżając lęk natychmiastowo. Napisała Pani o braku zrozumienia, czy chodzi o najbliższe otoczenie? Rozumiem, że jeśli objawy są tak nasilone, wyjście z domu, do lekarza może być trudne. Proszę zatem poprosić o towarzystwo zaufaną osobę.
Leki dadzą po jakimś czasie podłoże dla działania psychoterapii, która jest najskuteczniejszą metodą leczenia fobii. Proszę koniecznie ją podjąć, gdy tylko będzie Pani w stanie.
Reasumując, na początek regularne wizyty u psychiatry celem ustalenia dawek leków, następnie psychoterapia.
Proszę być dobrej myśli, jest Pani młodą osobą, a to zwiększa szanse na skuteczność leczenia.
Pozdrawiam.