Nerwowa reakcja spowodowana krytyką męża

Mam 30 lat i ogromne problemy ze sobą... Nerwowo reaguję na krytykę mojego męża, wybucham wtedy złością i zaraz po tym zaczynam płakać... Mój mąż uważa, że mam trudny charakter i z tego powodu wynikają nieporozumienia między nami co w efekcie prowadzi do tego, że nie możemy tworzyć szczęśliwego związku. Gdy on tak mówi czuję znowu, że mnie krytykuje i obwinia o złe reakcje, które burzą harmonię w Naszym życiu... Mąż mówi, że bardzo mnie kocha i ta pewność Jego uczuć powoduje, że Go nie szanuję..

Witam,
W takim wypadku może dobrze by było skorzystać z terapii małżeńskiej lub porozmawiać z jakimś terapeutą indwidualnie.
Pozdrawiam

Dzień dobry.

Już sam brak szacunku do męża w związku z tym, że jest Pani pewna jego miłości kwalifikuje Panią do konsultacji psychologicznej i z pewnością do podjęcia terapii, dzięki której zrozumie Pani swoje nerwowe reakcje na jego krytykę, "trudny charakter", podejmie decyzję o zmianie i oczywiście spróbuje jej dokonać.

Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

Bycie w związku, w którym jesteśmy krytykowani, może być bardzo trudne. Bo krytyka niszczy to co jest między ludźmi.

Z tego co Pani pisze, wnioskuję, że obwinia Pani głównie siebie. Ale proszę też zobaczyć odpowiedzialność męża za obniżenie jakości waszego małżeństwa – to on jest osobą, która krytykuje. To normalne, że im częściej słyszy Pani negatywne komentarze – tym gorzej czuje się Pani w związku, bo podstawową potrzebą każdego człowieka jest czuć się kochanym, docenianym i akceptowanym. Gdy te potrzeby nie są zaspakajane, związek nie daje satysfakcji.

Skąd może się brać Pani reakcja na krytykę? Tego może się Pani dowiedzieć podczas psychoterapii. Często przyczyna leży w przeszłości. Jeśli osoba była krytykowana w dzieciństwie, dziś może nie tylko mieć skłonność do wypowiadania negatywnych komunikatów, ale też może być jej bardzo trudno radzić sobie z przyjmowaniem krytyki, zwłaszcza w związku. Podobnie jak wtedy, gdy była dzieckiem, krytyka może kojarzyć się z odrzuceniem, z tym że coś jest z nami nie tak, że nie zasługujemy na miłość.
Więcej na ten temat piszę na moim blogu Psychoterapia i dobre życie
http://martadziekanowska.wordpress.com/2014/10/17/dlaczego-ty-zawsze-czyli-jak-krytyka-zatruwa-twoj-zwiazek/

Zapraszam do lektury i znalezienia odpowiedzi na swoje pytania.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Dziekanowska