Nerwowe drapanie się do krwi

Od jakiś 7miu lat mam tak, że prawie cały czas drapie się po twarzy aż do krwi i nerwowo ruszam głową. Bardzo mnie to krępuje przez co unikam ludzi. Nasila się to pod wpływem stresu. Rujnuje mi to życie naprawdę nie wiem już co z tym zrobić. Próbowałam nawet chodzić w rękawiczkach, ale to nic nie dawało, jak się nie podrapałam to nasilał się we mnie lęk i bolała mnie głowa, więc musiałam znowu poranić sobie twarz. Przez to mam nasilone myśli samobójcze a lekarzowi wstydzę się o tym powiedzieć.

Dzień dobry,

Proszę w swojej miejscowości znaleźć psychoterapeutę i podjąć leczenie.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: Poradnia Leczenia Nerwic, Poradnia Zdrowia Psychicznego lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Tow. Psychiatrycznego wg miejscowości.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Szanowna Pani, takie zachowanie ma charakter autoagresywny, jest przejawem wewnętrznego napięcia na wskutek lęku. To na poziomie ciała, ale na poziomie umysłu i duszy pozostają pewne kwestie do rozwiązania. Warto skorzystać z możliwości jakie daje psychoterapia. Zachęcam do spotkania z psychologiem i przyjrzenia się emocjonalnym trudnościom, które są przyczyna napięcia i czynności służących jego rozładowaniu. Przepracowanie ich w psychoterapii pozwoli na skuteczne i trwałe pozbycie się czynności natrętnych. Pozdrawiam
M. Prus

Proponuję udać się na konsultację do psychiatry.
Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie Pani objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.

Pani objawy są dosyć poważne i nie należy zwlekać, nie ma te co się wstydzić lekarza bo to właśnie psychiatra takimi chorobami się zajmuje.