Nerwowe 14-miesięczne dziecko

Witam,

jestem mamą czternastomiesięcznego Janka. Dziecko każdego dnia podczas mojej obecności w pracy przebywa z babcią. Czasami zdarzy się, iż dzień spędza z inną osobą z rodziny. Po takim dniu jest nam ciężko. Janek częściej niż zwykle wali głową o ścianę, kaloryfer czy podłogę. Bardzo się boję. Ostatnio tak mocno uderzył się o kaloryfer, że miał spuchnięte miejsce urazu, natomiast nie było siniaka - inaczej niż zawsze. Widziałam siłę uderzenia, wyglądało groźnie. Czy moje dziecko ma zaburzenia emocjonalne? Proszę mi pomóc.

Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Podała Pani zbyt mało informacji, aby można było u dziecka stwierdzić jakiekolwiek zaburzenia.

Moim zdaniem dziecko nie przyzwyczaiło się jeszcze do dłuższych rozstań z mamą. Skoro ma częsty kontakt z babcią, traktuje ją trochę jak drugą mamę i w jej towarzystwie czuje się komfortowo. Jednak przebywanie z osobami, z którymi rzadziej się widuje, może budzić w dziecku lęk. Zachowania typu uderzanie głową o ścianę po powrocie do domu, mogą być formą odreagowania stresu i znakiem protestu przed zostawaniem z innymi osobami.

Myślę, że można byłoby się niepokoić, jeśli takie zachowania wystepowałyby w różnych sytuacjach, niezwiązanych z rozstaniem z mamą i trudno byłoby zidentyfikować ich przyczynę lub byłyby wyraźnie nieadekwatne do sytuacji, która je sprowokowała. Muszę jednak przyznać, że zaniepokoiło mnie stwierdzenie: "częściej niż zwykle". W jakich innych sytuacjach dziecko uderza głową o przedmioty? Jak często?

Pozdrawiam.