Nerwowe zachowanie i ataki histerii u 3,5-latki

Mam 3,5 letnią córkę. Córka jest bardzo nerwowa, byle co i wpada w panikę i histerię np. sukienka w innym kolorze niż by chciała. W domu raczej nie ma stresów. Na początku było kładzenie się na ziemi i wymuszanie. Teraz ma okres że "wszystko jest głupie" i zdarza jej się powiedzieć do mnie gdy na coś się nie zgadzam że jestem głupia i zabluźnić. Powtarzam że tak nie wolno, jak na to reagować? Zabrać do psychologa? Czy może jakiś syrop na uspokojenie.

Mgr Agata Kulpa-Kulpińska

Dzień dobry,
proponuję wizytę u psychologa, a nie środki uspokajające. Małe dzieci przeżywają emocje silnie, wprost, wręcz dramatycznie. Tak się dzieje nim system nerwowy się rozwinie, a dziecko w procesie wychowania zacznie rozumieć co się z nim dzieje i reagować mniej "histerycznie" . To co może Pani robić, to przyjmować emocje i odzwierciedlać np. "widzę, że się bardzo złościsz/smucisz itp. też bym się złościła gdybym musiała iść spać kiedy bawię się doskonale" Może też Pani dawać wskazówki co córka może robić, gdy jest strasznie zła. Zachęcam Panią do rozmowy z psychologiem lub do wzięcia udziału w warsztatach dla rodziców w celu poszukania najlepszych sposobów postępowania w sytuacji przeżywania przez dziecko silnych emocji.
Pozdrawiam,
Agata Kulpa-Kulpińska.

Witam, warto udać się do psychologa dziecięcego, który podpowie metody i formy korygowania zachowań córki. Pozdrawiam serdecznie.