Nerwowe zachowanie u 14-miesięcznego dziecka

Witam! Mój synek ma 14 miesięcy i jest dość nerwowym dzieckiem. Potrafi zająć się zabawą, długo skupia uwagę na jednej rzeczy, ogląda zabawki, śmieje się, tańczy, ale gdy coś go zdenerwuje bardzo krzyczy i rzuca czymś, co akurat ma pod ręką. Od dwóch miesięcy uczęszcza do żłobka, gdzie z reguły płacze, ale od kilku dni jest lepiej i nawet zajmie się tam zabawą. Co z tym robić?

Witaj. Dziecko dopiero poznaje świat i uczy się reagować - należy go instruować w jaki sposób ma postępować i to robić :).

W żłobku płacze, dlatego, że zmienia się otoczenie. Nie ma mamy przy sobie i wszystko jest nowe. Po prostu dziecko nie odnajduje się - ale z czasem się przywyknie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
http://psychopedagog.eu
http://facebook.com/gabinetdawidkk/

Witam Panią, jeśli z dzieckiem jest lepiej, to nie ma czym się chyba martwić? Niepokój, duża aktywność dziecka, zmienność i labilność nastrojów często są obecne u większości małych dzieci z uwagi na to, że system nerwowy nie jest jeszcze ukształtowany; u maluchów w tym wieku przeważają procesy pobudzenia nad hamowaniem; kora mózgowa nie jest na tyle rozwinięta, by przejęła "kontrolę" nad procesami podkorowymi.

Niemniej jednak może się zdarzyć, że dziecko będzie reagować nadmiarowo jak na swój wiek, zwłaszcza gdy:

- zbyt wcześnie zostało odseparowane od mamy i posłane do żłobka
- między rodzicami są jakieś napięcia i konflikty i dziecko je wyczuwa; stąd jego np. "nadpobudliwość"; może to być "objaw" ""choroby" rodziny (np. gdy rodzice są ze sobą w konflikcie).

To są jednak wyłącznie hipotezy i nic nie mówią o Pani sytuacji. Jeśli chce Pani wyjaśnić swoje wątpliwości zachowania dziecka, to sugeruję udać się na konsultację do psychologa dziecięcego.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
W żłobku zapewne się zaaklimatyzuje skoro już po kilku dniach widać poprawę. Co do złości to każdy z nas ma do niej prawo również dzieci. Ważne by złościć się w taki sposób aby nie niszczyć rzeczy, nie stosować agresji w stosunku do siebie i innych. Tego trzeba dziecko nauczyć. Pokazać, że jak się złości to ok ale np idzie złościć sie do swojego pokoju i wyładowuje ją na poduszcze albo rysując swoją złość.
Pozdrawiam AM