Nerwowość matki cierpiącej na depresję

Witam! Jak postępować, gdy matka, która prawdopodobnie ma depresję, jest jednocześnie bardzo nerwowa, dąży do sytuacji konfliktowych, stosuje przemoc psychiczną (krzyki, wyzwiska), a później obarcza winą mnie, obraża się, nie rozmawia ze mną? Chciałabym jej pomóc (jest w złym stanie psychicznym), boję się o jej zdrowie, jednak nie mogę pozwolić na to, żeby mnie tak traktowała. Obecnie nie rozmawiamy, widzę, że źle to na nią wpływa, ale wiem, że pierwsza nie wyciągnie ręki. Co zrobić?

Warto zachęcić mamę do skontaktowania się z lekarzem psychiatrą i psychologiem, psychoterapeutą. Podjęcie leczenia w tej sytuacji jest konieczne.
Samemu także można skorzystać z pomocy psychologa- przy Poradniach Zdrowia Psychicznego często świadczona jest pomoc dla rodzin pacjentów i osób chorujących.

Witam Panią. W pierwszej kolejności zwraca mi uwagę słowo "prawdopodobnie" użyte w Pani opisie przy słowie depresja. Proszę pamiętać, że Pani podejrzenia może potwierdzić wyłącznie lekarz, specjalista psychiatra. Zachowanie Pani mamy nie jest typowe dla depresji. Na ogół ludzie na nią chorujący nie mają energii. Pani opisuje agresywne zachowania swojej mamy i być może stosowanie przemocy psychicznej. Proszę pamiętać, że ma Pani prawo się chronić i redukować kontakt, który naraża Panią na koszty. Wtedy kiedy jest bezpiecznie może Pani zachęcać do wizyty u lekarza specjalisty. To może być dla Pani obciążająca sytuacja jeśli jest Pani z nią sama. Może jest w najbliższym otoczeniu ktoś do wsparcia Pani w tej sytuacji? Pozdrawiam Panią